Plzeň vybuduje úpravnu pro Bolevák

blank

Na konci března bude zahájena výstavba zařízení k úpravě vody pro Velký bolevecký rybník. Za objekt na jímání vody z Berounky, zařízení na její čištění a potrubí, které vodu povede, město zaplatí 60 milionů korun včetně DPH. Rybník by měl první vodu z řeky dostat ještě letos v září. Zhotovitelem je STAVMONTA spol. 

„Projekt doplnění vody do Velkého boleveckého rybníka považuji za jednu ze svých priorit. Jsem rád, že už za několik dní začne stavba jímacího objektu na vodu z Berounky a potrubí, které bude odvádět vodu k čistírně odpadních vod. V jejím areálu bude vystavěna nová budova úpravny vody vybavená potřebnou technologií. Součástí stavby je položení potrubí se zajištěnou výpustí, které bude přivádět upravenou vodu do rybníka. Doplňovat ji bude možné až deset měsíců v roce v objemu až 20 litrů za vteřinu při zachování minimálního zůstatkového průtoku v Berounce. Práce potrvají přibližně šest měsíců, voda do rybníka by měla začít přitékat v září,“ uvedl primátor Pavel Šindelář.

Podle jednatele STAVMONTY spol. Milana Lešky zhotovitele stavby nyní čekají intenzivní jednání s dodavateli materiálů a technologií, aby mohla zahájit práce neprodleně po předání staveniště. „Vzhledem k relativně krátké lhůtě výstavby a s ohledem na logistické problémy v dodavatelsko-odběratelských vztazích, se nimiž se nyní potýká celý svět, je zapotřebí řešit každý detail zakázky, aby se stavba vyvarovala problémů a na podzim byl Velký bolevecký rybník dotován vodou z Berounky,“ řekl Leška.

Podpis smlouvy (fotografie: M. Pecuch)

Hladina Velkého boleveckého rybníka je v posledních letech pod dlouhodobým normálem a město je připraveno situaci řešit. Podle odborníků je evidentní, že nádrž má spojitost s hladinou podzemní vody. Plzeň nakonec vybírala z několika řešení, v úvahu přicházela voda z vrtů, z čistírny odpadních vod nebo přečištěná voda z Berounky. Zastupitelé rozhodli o realizaci zařízení s technologií na jímání a čištění vody z řeky, které bylo ekonomicky výhodnější a umožňovalo dodávat do Velkého boleveckého rybníka dostatečné množství vody.

Velký bolevecký rybník, výňatek z projektové dokumentace zpracované firmou DHI a. s. (foto: Fojtíková)

„Lze očekávat, že nejprve bude voda z Berounky sanovat podzemní vody, hladina rybníka se nejspíše začne zvedat až později. Markantnější by to mělo být v zimě, kdy jsou nižší teploty, a tedy nižší odpar vody. Počítáme s tím, že zařízení, které začne na podzim pracovat, pojede naplno, než se hladina dostane na dlouhodobý normál, což může trvat několik let. V případě potřeby jej bude následně možné zapojit bez nutných nákladů na zakonzervování, řešení je tedy dlouhodobé a v podstatě trvalé,“ doplnil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

Scroll to Top