Jarní deratizace v Hradci Králové

blank

Deratizace kanalizačních stok spadajících do majetku Vodovodů a kanalizací Hradec Králové ve správě Královéhradecké provozní se provádí dle Zákona o vodovodech a kanalizacích dvakrát ročně, a to vždy na jaře a na podzim. Finanční náklady se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Uvedla to mluvčí KHP Jitka Zoubková. 

„Při aplikaci nástrahy do kanalizace používáme pokaždé jiné označení šachty barevnou tečkou. Podle ní jsme schopni jednoduše zkontrolovat den i místo deratizace. Při ní používáme dva druhy trávících prostředků (granulí), které nyní nahrazujeme účinnějším a lépe stravitelným „zrním“. Deratizátor nechodí do kanálu, přípravek se do mělkých kanálů hází na tzv. kantovky/pecinky, což jsou plošiny v kanále, kde neteče voda. Deratizátoři s těmito hlodavci téměř nepřijdou do kontaktu, protože pokud není potkan v ohrožení, je to plaché zvíře a uteče,“ vysvětlil Radim Dus, vedoucí střediska kanalizace Královéhradecké provozní.

Opakovaným problémem pro kanalizaci a deratizaci jsou zbytky jídla, které se dostanou do sítě. Deratizátorům práci komplikují také drtiče odpadků používané v kuchyních. „Tímto chceme apelovat na občany, aby nesplachovali biologický odpad a veškeré hygienické potřeby, které do kanalizace nepatří. Dále bych rád upozornil majitele nemovitostí na povinnost dle Zákona o ochraně veřejného zdraví 258/2000 Sb. § 57 provádět běžnou ochranou deratizaci při zvýšeném výskytu hlodavců také na jejich pozemcích a v domech,“ doplnil Tomáš Hosa, provozní ředitel Královéhradecké provozní.

Scroll to Top