OVAK: Ostrava má rekordně nízké ztráty vody

blank

Jedním z příkladů, kdy propojením investic s kvalifikovanou prací při provozu došlo k výraznému zlepšení kvality služeb, je podle ostravských vodohospodářů dosažení nízkých ztrát vody v trubní síti. Ztráty v Ostravě dosáhly v roce 2021 historického minima, 1,246 milionu kubíků vody, což činí 7,4 procenta. Hodnota je výrazně pod průměrem v ČR, která činila v roce 2020 15,1 %.

Ještě v roce 1996 se v Ostravě ztratilo asi 16 milionů kubíků vody. To odpovídalo úrovni ztrát ve výši 36 %. OVAK uvedly, že z hlediska porovnání v EU se Česká republika v procentuálním porovnání řadí mezi lepší průměr a lépe jsou na tom Německo, Dánsko, Finsko, Estonsko a Nizozemí. Firma také připomněla, že na nízkých ztrátách se podílejí moderní technologie a jejich obsluha.

blank

Vodaři například mezi prvními v České republice zavedli ve spolupráci s většinovým vlastníkem, společností Suez, dálkový odečet vody pomocí „Chytrých vodoměrů“, které napomáhají efektivněji hospodařit s vodou a včas informovat o nestandardních spotřebách nebo únicích. Nyní je systémem pokryto přibližně 60 % vodoměrů, přes které protéká více než 80% pitné vody. Záměrem je do konce roku 2024 pokrýt technologií „Chytrého měření“ celou Ostravu.

Pro monitoring a rychlou detekci úniků vody je důležitý monitorovací systém jako celek, který je obsluhován v provozu centrálního dispečinku, kdy jsou na několika stovkách míst sledovány tlaky a průtoky do části sítě monitorovacích zón, a to nepřetržitě 24 hodin denně. „Je zcela běžné, že informace o úniku vody, například náhlá porucha, je prostřednictvím tohoto systému k dispozici rychleji než například přijetím telefonátu od občanů, kteří na únik vody mohou v místě bydliště také upozornit. Následná lokalizace poruchy probíhá prostřednictvím elektronických přístrojů,“ vysvětlila firma.

Scroll to Top