Odpadní vody z Prahy ukazují rostoucí nálož covidu

blank

Zhruba měsíc by ještě mohlo přibývat lidí s covidem v nemocnicích, ačkoliv podle oficiálních údajů nově nakažených ubývá. Český rozhlas uvedl, že na rostoucí virovou nálož v populaci ukazují data z pražských odpadních vod, které sledují odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické a Pražských vodovodů a kanalizací. Dle předešlých zkušeností minulé vlny epidemie prokázaly, že data z odpadních vod dokážou předpovědět situaci v nemocnicích s přibližně čtyřtýdenním předstihem.

„V této bandasce máme vzorek, je to odpadní voda, a teď ho nalijeme do vzorkovnice. Ta putuje na Vysokou školu chemicko-technologickou, kde odborníci ze vzorků zjistí množství viru SARS-CoV-2. V těchto týdnech vidíme nárůst množství viru v odpadních vodách, už se zase blížíme hodnotám z listopadu roku 2021. Rozhodně bych v tuto chvíli neřekl, že množství viru v odpadních vodách je za vrcholem,“ řekl pro Radiožurnál Jan Bartáček z Ústavu technologie, vědy a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické.

Data ministerstva zdravotnictví přitom ukazují opačný trend. Počty nakažených klesají. „Pokud budeme všichni vhodní k očkování očkovaní, tak se nemusíme bát, jsme dobře chráněni. A je jedno, jaká nálož viru je v populaci. Všichni vidí, že jsou ohromná čísla celkově nakažených, ale ten dopad do nemocnic je sražen tím, že je populace proočkovaná,“ řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní má Česko v této vlně to nejhorší za sebou. Český rozhlas dále uvedl, že odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické v minulých vlnách epidemie zjistili, že data z pražských odpadních vod spolehlivě předpovídají situaci v nemocnicích, především na jednotkách intenzivní péče.

„Pokud bude korelace podobná jako loni, tak očekáváme, že by měly začít narůstat počty pacientů na JIP, a ten nárůst by měl pokračovat několik týdnů. Ta vlna bude dosahovat podobných čísel jako na podzim. V tu dobu bylo na JIP bylo kolem tisíce pacientů. Podle našich dat by to mělo vypadat, že bychom se mohli dostávat až na takovéto počty,“ doplnil pro Radiožurnál Jan Bartáček z Ústavu technologie, vědy a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické.

Scroll to Top