Nejdražší voda z velkých obcí je ve Frýdlantu

blank

V severočeském Frýdlantu platí lidé 138,23 koruny za kubík vody. Meziročně si každá místní domácnost připlácí téměř o 12 korun více. Podle Frýdlantské vodárenské společnosti za tím stojí skutečnost, že skokově vzrostly ceny elektřiny. Uvedly to Seznam Zprávy.

„Cenu jsme měli fixovanou ke konci roku, a poté stoupla silová složka elektřiny o téměř 190 procent,“ vysvětlil ředitel vodohospodářské firmy Petr Olišar. Cena je podle něj vysoká proto, že společnost zásobuje vodou 17 měst a obcí ve Frýdlantském výběžku a na velkém území, které pokrývá, je jen málo připojených obyvatel (zhruba 23 000). Síť je velmi stará a je nákladné ji opravovat. Dále je také nutno podotknout, že čtrnáct obcí platí jen vodné, a tak společnost vyměřuje všem obcím stejnou „solidární cenu“, aby pokryla náklady na udržování rozsáhlé sítě.

Klíčovou roli však sehrávají také další důvody. Když se před několika lety firma rozhodla zrekonstruovat úpravnu vody v Bílém Potoce za zhruba 200 milionů korun, musela v souvislosti s podmínkami získání dotace zajistit hospodárnou udržitelnost sítě a navýšit roční prostředky z dvou milionů korun na 20. „Obor vodovodů a kanalizací je obecně poddimenzovaný, cenu je stále třeba dotovat, i když ji máme jednu z nejvyšších, pokud by měla být dodávka vody soběstačná, musela by být ještě vyšší,“ říká Olišar a naráží tím na fakt, že ještě dražší vodu, než obyvatelé Frýdlantu platí například lidé v Rabyni u Benešova.

Podle webu Skrblík.cz může existovat několik menších obcí s ještě vyšší cenou vody, než je Frýdlant, ale už v roce 2016 udělali seznam 219 obcí s počtem obyvatel nad 5000 a od té doby ho aktualizují. „Není možné sledovat a aktualizovat data za všech zhruba 6250 obcí v České republice, pro nás byly podstatné větší územní celky. Menší obce navíc často předělávají ceníky v průběhu roku,“ vysvětlil Petr Novák s tím, že zmíněná Rabyně má například necelých 300 obyvatel.

Zdroj: Seznam Zprávy

Scroll to Top