Odpadní vody: Záchrana pro školy?

blank

Pravidelná kontrola odpadních vod může uchránit školy před tím, aby se musely uzavírat. Systém testují na Praze 9. Když se virus objeví ve splašcích, školu otestují PCR testy. A funguje to. Nákaza se ve totiž školách nešíří, uvedly to Seznam Zprávy. 

Od loňského školního roku se hlavní město Praha ve spolupráci s městskou částí Praha 9 snaží o udržení trvalé prezenční výuky a zajištění bezpečného prostředí ve školách. Společně proto ověřily účinnost PCR testů a ministerstvům navrhly postup, který by měl snížit dlouhodobé negativní dopady na vzdělání, ale také na duševní a fyzické zdraví dětí.

Nyní se subjekty pilotně pustily do projektu monitoringu odpadních vod na výskyt viru COVID-19. Ten odstartoval 1. září 2021 na základních školách v Praze 9 ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). Cílem je na území městské části Praha 9 zjistit přítomnost viru v odpadních vodách vybraných školských zařízení.

Ve většině případů totiž lidé začínají virus vylučovat ve stolici několik dní předtím, než se u nich nákaza projeví. „Velkou výhodou monitorování odpadní vody je, že tato metoda je zcela nezávislá na ochotě nakažených podstoupit klinické testování, je výrazně levnější a umožňuje sledovat také šíření nových mutací. Mohli jsme tak získat informace o přítomnosti nákazy o několik dní dříve a včas na to reagovat a zabránit dalšímu šíření covidu-19 mezi dětmi. Poté, co byla na konci října prokázána přítomnost covidu-19 v odpadních vodách, došlo 1. listopadu ke klasickému testování, díky kterému bylo odhaleno 30 pozitivních žáků,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Hlubuček.

Scroll to Top