K podzimní Divoké Orlici

blank

Orlické hory jsou krásným místem naší země v každém ročním období, na podzim to platí při pěkném slunečném počasí, které rozzáří barvu podzimního listí, o to víc. Výlet podél Divoké Orlice z Bartošovic v Orlických horách přes Vrchní Orlici do Neratova ve východní části hor je i z toho důvodu obzvláště působivý.
Z Bartošovic vede podél Divoké Orlice od hraničního mostu s polským Niemojówem žlutá turistická značka. Řeku lemuje smíšený les, kdy během podzimního rána vynikají především žluté a oranžové barvy padajícího listí. V okolí bývalé obce Vrchní Orlice se pasou početná stáda dobytka. Je třeba se mít na pozoru a nezkřížit cestu stádu s býkem. Nicméně s trochu kreativity je vždy možné se stádu zpovzdálí vyhnout.
Po dvou kilometrech chůze proti proudu bystře tekoucí řeky se turistická značka od vody vzdaluje a stoupá ke Kostelu svatého Jana Nepomuckého. Ten pomalu vstává po devastaci během komunistické éry z mrtvých a má novou střechu. Kolem kostela je zbytek původního hřbitova. Atmosféra místa je zasazením kostela do horské krajiny úžasná.
Divoká Orlice tvoří hranici mezi Českou republikou a Polskem, z obou stran je tok ze vzdálenosti pár desítek metrů silnicí. Od Vrchní Orlice nevede podél řeky turistická trasa, ale s trochou improvizace se dá kolem ní dojít až do Neratova. Ten je v současnosti známý především obnoveným barokním Kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Ostatně o všech aktivitách Sdružení Neratov, díky němuž obec znovu ožila a našla zde útočiště řada lidí s nejrůznějšími hendikepy, si můžete přečíst zde.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top