SVAS: Nezapomeňte zabezpečit vodoměry před mrazem

blank

Vzhledem k poklesu teplot nastává podle vodohospodářů pravá chvíle zajistit vodoměry proti mrazu. Podcenění ochrany vodoměru a nízká teplota pod bodem mrazu totiž může způsobit prasknutí ochranného skla vodoměru či úplné zamrznutí.

Zákazníci si podle SVAS často neuvědomují, že za škody na vodoměru, které vzniknou jeho nedostatečným zabezpečením proti zamrznutí, plně odpovídají. „Středočeské vodárny každoročně s nadcházejícím zimním obdobím apelují na své odběratele, aby včas zajistili svoje vodoměry před mrazem,“ řekl Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS.

Vodárny doporučují:

Před nástupem mrazivého období je vhodné zkontrolovat, zda je vodoměr umístěn ve vytápěné místnosti či minimálně izolován například izolační vatou (ne skelnou). Jako tepelnou izolaci zásadně nepoužívejte materiály, které mohou navlhnout. Pokud se vodoměr nachází ve vodoměrné šachtě, musí zákazník dbát na to, aby šachta byla pečlivě uzavřena a její vstup zabezpečen tak, aby ji nemohla zaplavit povrchová voda. V zimě je navíc dobré poklop šachty přikrýt tepelnou izolací, například polystyrenem. V případě, kdy jsou odběry minimální nebo vůbec žádné například na letních chatách, doporučujeme rozvody vody zcela vypustit.

Je důležité kontrolovat svůj vodoměr i během roku. Díky tomu si odběratel může nejen ověřit správnost údajů na faktuře, ale hlavně také včas odhalit potencionální únik vody. Je-li odběrné místo vybaveno vodoměrnou sestavou, obsahuje uzávěr před a za vodoměrem. Oba uzávěry je vhodné zhruba dvakrát ročně několikrát nenásilně protočit, aby byla zachována jejich funkčnost.

V případě, že dojde k zamrznutí vodoměru, nedoporučuje se s ním manipulovat, rozehřívat či provádět pokusy s jeho zprovozněním. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit dodávku vody do objektu, je zavolat na zákaznickou linku SVAS (840 121 121, 602 128 127) a domluvit se na termínu výměny.

Scroll to Top