Helena Sochorová z Vodohospodářského podniku vystoupila na online konferenci Provoz vodovodů a kanalizací 2021, kterou pořádá jako tradičně SOVAK ČR, s příspěvkem Atomizace oboru pohledem zpracovatelů rizikové analýzy vodovodu.
V České republice existuje podle ní téměř 7500 vlastníků vodohospodářské infrastruktury a 3000 provozovatelů. Přitom 50 největších společností zajišťuje 89 % z celkového množství fakturované vody.
Právě tato velká roztříštěnost oboru má podle ní vliv na to, jakým způsobem se jednotlivé subjekty vypořádávají s nezbytností vypracovat rizikové analýzy jednotlivých vodovodů. Například téměř polovina vodovodů zásobuje méně než 300 obyvatel, oproti tomu více než 5 000 lidí obsluhuje pouze zhruba desetina vodovodů pro veřejnou potřebu.
Podle SZÚ a Zprávy o kvalitě pitné vody v ČR za rok 2020 zahrnující více než 4000 zásobovaných oblastí, 36 700 odběrů a 1,226 milionu hodnot jakosti vody je zřejmé, že limitní hodnoty jsou překračovány relativně častěji v případě malých vodovodů. Četnost nedodržení limitních hodnot klesá s rostoucím počtem zásobovaných obyvatel, a to řádově.
Podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví má ten, kdo dodává pitnou vodu pro veřejnou potřebu, od 1. 11. 2017 povinnost zpracovat analýzu rizik. Toto posouzení je součástí provozního řádu a jeho závěry se do provozního řádu a monitorovacího programu promítají. Na vypracování analýzy a její schválení ze strany příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví mají subjekty dle zmiňované novely šest let.
Sochorová komplexně popsala proces vypracování rizikové analýzy a náročnost, kterou tento proces klade především na menší subjekty nedisponující dostatečným technologickým a technickým zázemím. Stejně tak dokumentovala řadu kuriózních situací a příkladů, s nimiž se v praxi, především v případě menších subjektů, setkala.
Představila také možné přínosy rizikové analýzy spočívající v realizaci nezbytných provozních opatření, investic, posunu standardů v provozování, případně přijetí závazných dokumentů například v oblasti investičních priorit.
Ze všech zkušeností získaných při hodnocení rizik a jejich následném řešení vyplývá dle Sochorové jednoznačná výhodnost pro vlastníky a provozovatele minimálně na okresní úrovni. Příslušná ministerstva by měla podnikat opatření podporující vznik takových celků.
Přehled ochrany osobních údajů
Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.