Jaderná elektrárna Temelín má v současnosti odstavený reaktor ve druhém bloku. Rekonstrukce dvou potrubí, prostřednictvím kterých přivádí elektrárna vodu z Vltavy, trvala tři roky a společnost ČEZ do opravy investovala 235 milionů korun. Uvedl to mluvčí elektrárny Marek Sviták.
Co bylo úkolem techniků? Po trase potrubí vybudovat 20 vstupů vzdálených zhruba 300 metrů od sebe. Hlavní práce probíhaly uvnitř potrubí, metr a půl pod zemí. „Z každého třistametrového úseku to bylo 15 tun usazeného materiálu. Dělali jsme to pomocí vody stříkající pod velkým tlakem. Následovala kontrola stavu, případné opravy a další čištění. Teprve pak jsme mohli nastříkat tři ochranné vrstvy, kdy vrchní obsahuje speciální skelné čočky pro dosažení vysoké odolnosti,“ uvedl ředitel úseku Projekty jaderných elektráren Škoda Praha Invest Aleš Hadrávek. Nový nátěr, který by měl vydržet až do roku 2070, se bude kontrolovat každé tři roky.
Potrubí přivádí vodu do Temelína z nádrže Hněvkovice. Za vteřinu jím proteče 2,5 metru krychlových vody a musí překonat výškový rozdíl 130 metrů. „Umístění v nadmořské výšce 510 metrů chrání elektrárnu před velkou vodou. Příkladem byl rok 2002, kdy jen v Týně měla Vltava čtyřicetkrát větší průtok než normálně a město vzdálené pět kilometrů od Temelína povodeň výrazně zasáhla. Pro elektrárnu však rozvodněná Vltava nebyla problém a elektřinou dál zásobovala pětinu České republiky,“ uzavřel Sviták.
Jaderná elektrárna Temelín stojí poblíž stejnojmenné obce na Českobudějovicku. Její výstavba začala v roce 1985 a dokončena byla o sedmnáct let později.