Túrow: Zásadní bude přeshraniční posouzení

blank

Ohledně budoucí rekultivace dolu Turów je pro Česko zásadní, že jí má podle unijního práva předcházet proces přeshraničního posuzování vlivu. ČTK o tom informoval náměstek ministerstva životního prostředí (MŽP) Vladislav Smrž v reakci na zveřejněný posudek České zemědělské univerzity.

Ve zprávě EIA se podle autorů posudku, jehož vypracování zadala organizace Frank Bold, píše o rekultivaci jen stroze. Chybí například detaily prováděných prací, harmonogram i způsob financování. Posudek také uvádí, že absence informací v EIA neznamená, že by provozovatel dolu, těžební společnost PGE, neměla plán a finanční rezervu připravené, ale pravděpodobně kvůli odlišné legislativě povolování těžby není v současnosti řešeno v dokumentaci EIA.

Podle Smrže je dle českého horního práva plán sanace a rekultivace již součástí procesu EIA a následných povolení, v Polsku je tomu ovšem jinak, tam dochází k povolování sanace a rekultivace až před ukončováním těžby. Dále Smrž konstatoval, že byť Česko dlouhodobě požaduje alespoň základní data a informace, dosud je polská strana neposkytla.

Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Obyvatelé několika obcí na české straně se obávají nejen ztráty pitné vody, ale také zvýšení prašnosti a hluku. Evropský soud v květnu předběžným opatřením nařídil těžbu zastavit, Poláci to odmítli a těží dál.

Scroll to Top