
Stavbaři dokončili v Plzni hrubou stavbu podzemní retenční nádrže na vodu. Bez ní by se totiž mohla nevyčištěná splašková voda v případě přívalových dešťů dostat rovnou do řeky. Čistírna odpadních vod by ji nestihla vyčistit. Projekt za 130 milionů má také kritiky.
„Teď se nacházíme v obslužné komoře, která je součástí celé nádrže. Vlastní komory pro vodu se nachází pod poklopem. Hloubka je šest metrů, ale voda nastoupá do čtyř a půl,“ popsal stavbyvedoucí Hynek Jelínek. Nejnižší bod se nachází jedenáct metrů pod zemí, pět propojených komor zvládne dohromady pojmout až šest tisíc kubíků jak dešťové, tak splaškové vody.
„Pro vypuštění komory dá dispečink povel a voda se vypustí do stávající kanalizační stoky,“ vysvětlil Jelínek. Voda dále kontrolovaně doteče do čistírny v okamžiku, kdy není přeplněná. Z řad odborníků a obyvatel má stavba své kritiky. Vadí jim zejména to, že je plán málo ambiciózní.
„Ta nádrž má svůj přínos, ale je to jenom část problému, který řešíme, stále tu vodu zahazujeme. To, co potřebujeme, je v zásadě nepustit srážkovou vodu do kanalizace,“ řekl hydrobiolog Povodí Moravy Jindřich Duras. S přípravou stavby se podle mluvčí Magistrátu města Plzně Evy Barborkové začalo již v roce 2010, kdy se ještě zásadně neřešilo hospodaření s dešťovými vodami, to znamená ani jejich zpětné využívání. Nádrž ještě zbývá odizolovat a zasypat.
Zdroj, foto: Česká televize