Šumavské putování: K prameni Křemelné

blank

Řeka Křemelná je spolu s Vydrou nejznámější šumavskou řekou a spojením těchto dvou toků u Čeňkovy pily vzniká Otava. Málokdo ale ví, kde tato kouzelná řeka pramení a ještě méně je těch, kteří se k počátku jejího toku vypraví.

Vyrazili jsme z křižovatky a turistického rozcestníku Gerlova huť několik kilometrů od Železné Rudy ve směru na Klatovy. Po pár set metrech chůze lesem se krajina otevře do krásných podmáčených luk, jimiž protéká Slatinný potok a řada dalších drobných toků. Po bývalé sklárně Nový Brunst z první třetiny 19. století tu zůstala památka v podobě mohutné kamenné stodoly. Místo je to ale působivé a tvoří první z několika částí Přírodní rezervace Prameniště, která byla zřízena právě kvůli ochraně unikátních lokalit u pramenů několika vodních toku v okolí masivu Pancíře na Železnorudsku.

Z okraje louky nás dovede modrá turistická značka do lokality Zadní Šmauzy, odbočíme směrem na Pnacíř a žlutá turistická prochází další částí Prameniště. Tentokrát tou, která byla zřízena pod vrcholem Jedlová, nazývá se Hrabůvka a jde o místo, kde z drobných slatinných pramenů vzniká Křemelná. Dovnitř rezervace je vstup zakázán, nicméně pohled z okraje a části, kam vstup povolený je, je dostatečně působivý pro to, se do místa vypravit. Tok Křemelné zpočátku směřuje k východu a následně jihovýchodu do I. zóny Národního parku Šumava v oblasti bývalého Zhůří. Do této lokality spojující v sobě slávu minulosti, válečná utrpení a křivdy, na která navázaly utrpení a křivdy poválečné až ke gestům smíření v uplynulém po období po pádu socialistického režimu u nás si řekneme více v příštím textu.
Tok Křemelné měří 30 kilometrů a podle některých údajů se jedná o jedinou řeku u nás, na jejímž břehu nestojí žádný dům nebo podobná stavba.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top