Sedmnáct metrů hlubokou středověkou studnu objevili v centru Plzně. Archeologové Západočeské univerzity v ní také našli spoustu odpadků, které do studny místní házeli už za Rudolfa II.
„Bylo to překvapující, nikdo o této studni nevěděl,“ řekla Právu Lenka Starková, vedoucí výzkumu. Parodoxně se skrývala přímo pod okny filozofické fakulty, v níž sídlí katedra archeologie „Byla kompletně zasypaná. Odkrývala ji specializovaná báňská firma, my jsme přebírali a zpracovávali nalezený materiál. Podařilo se nalézt tisíce artefaktů. Máme kompletní přehled o životě měšťana od 16. do 20. století, a to je skutečně unikum,“ řekla dále Starková.
Historie sahá do 14. století
Podle archeologů byla studna vykopána někdy ve 14. století. „Se sedmnácti metry patří mezi ty hlubší, v Plzni studny mívaly kolem dvanácti metrů,“ připomněla Starková. V 16. století se měšťanské domy začaly napojovat na uliční rozvody a voda ze studny ztratila svůj význam – už se nepila, sloužila jen jako užitková, třeba na zalévání. Proto začali obyvatelé Plzně studnu využívat jako obří kontejner.
Zachované dobové materiály
„Nejstarší vrstva začíná v této době a končí v 18. století. Předmětů z této éry bylo enormní množství, vyzvedávaly se čtyři dny, každý den to bylo až dvě stě kilogramů artefaktů,“ konstatovala Starková. Nejvíce artefaktů tvoří podle Starkové keramika, zachovala se ve velkých kusech, nádoby půjde opět slepit a zrestaurovat. „Našlo se ale i nádherně broušené sklo nebo fragmenty skleněných figurek. A také organické materiály, které se díky tomu, že k nim neměl přístup vzduch, zachovaly ve výborném stavu – boty, kůže, látky, kosti,“ uvedla Starková.
Unikátní dřevěné potrubí
Podle archeologů je výjimečným vynálezem zachované svislé dřevěné potrubí, s jehož pomocí se ze studny čerpala voda. „Část vystavíme v plzeňském historickém podzemí, část necháme ve studni. Tu upravíme a budeme ji také prezentovat, stejně jako řadu nalezených artefaktů. Poprvé budou k vidění už při zářijové akci Plzeňské dvorky, chystáme také několik menších výstav v rámci univerzity a velkou koncepční v plzeňském Národopisném muzeum, ta by se mohla konat někdy v roce 2023 nebo 2024,“ doplnila Starková.
Zdroj: Novinky.cz