Řízení o nápravných opatřeních na Bečvě

blank

Česká inspekce životního prostředí zahájila řízení o opatřeních na řece Bečvě, kterou loni postihla rozsáhlá ekologická havárie. Inspekce tak činí na základě nedávné žádosti spolků, aby postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě, uvedla prostřednictvím tiskové zprávy nezisková organizace Arnika. Podle ní je cílem, aby inspekce podnikla kroky vedoucí k obnově řeky zaplacené ze státního rozpočtu, nebo zahájila řízení se všemi potenciálními pachateli.

„Věříme, že inspekce fatální selhání odčiní a řízením přispěje k nápravě škod. Dohlédneme na to, zda řízení aktivně vede a probíhá paralelně s trestním vyšetřováním tak, jak ze zákona má,“ uvedl Kamil Repeš z Arniky. Spolky již dříve inspekci vytkly, že řízení nezačalo už po havárii. Na to, že se zákon o předcházení ekologické újmě v případu Bečvy neaplikoval, v květnu upozornilo také stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR.

„Ačkoliv pachatel nebyl ihned odhalen, úkolem ČIŽP bylo zajistit nezbytná preventivní opatření a zahájit řízení se všemi podezřelými provozovateli, kteří podle integrovaného registru znečišťování a evidence o odpadních vodách vypouští do řeky kyanidy. Náklady na opatření hradí ČIŽP ze státního rozpočtu, nakonec je ponese usvědčený pachatel otravy,“ sdělili zástupci Arniky.

Policie kvůli kontaminaci Bečvy zahájila před několika týdny trestní řízení a obvinila jednu fyzickou a jednu právnickou osobu. Z následného vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi vyplynulo, že obviněnou je právě tato společnost. Ta proti trestnímu stíhání podá stížnost. Jedovaté látky loni na v září poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Uhynulo 40 tun ryb.

Scroll to Top