Mostecko chce nalákat turisty na aktivní rekreaci

blank

Průmyslové severozápadní Čechy získávají novou charakteristiku, na místě bývalých povrchových lomů vznikají vodní plochy. Vlajkovou lodí je jezero Most.

„Když se dívám na hladinu jezera, vybaví se mi ta obrovská jáma, která tu předtím byla. Když jsme na tomhle místě začínali, ještě tu byly baráky starého Mostu,“ vzpomínal na břehu dnešního jezera Miloslav Menich, který v lomu Ležáky pracoval dlouhá léta. Dnes sem jezdí odpočívat s rodinou.

Oblast láká také ornitology. „Voda proměnila ráz toho bývalého lomu úplně zásadním způsobem. Přitahuje množství živočichů – zejména ptáků. Je to jedno z 10 nejvýznamnějších českých zimovišť,“ řekl ornitolog z Oblastního muzea a galerie v Mostě Jaroslav Bažant. Jezero si ptáci oblíbili zejména díky čisté vodě. „Potřebují vidět. Většina těchto ptáků se pod vodou řídí zrakem, takže ta čistota je naprosto zásadní,“ doplnil Bažant.

K jezeru se dnes sjíždí tisíce lidí zejména z Karlovarského, Plzeňského i Středočeského kraje a z Prahy. Hladina je rozdělena do tří zón, aby si pobyt užili milovníci koupání i bezmotorových vodních sportů. Třetí zóna je klidová a má poskytovat prostor pro místní faunu a flóru. Jezero se výborně hodí i k potápění.

Zdejší voda je neobyčejně čistá s vysokou průhledností až do hloubky 8 metrů. Zatopená plocha činí 311 hektarů, obvod činí přes 9 kilometrů, maximální hloubka je 75 metrů. Rozlohou jde o druhé největší jezero v ČR, největší je Medard u Sokolova s 493,4 hektary; jezero Milada u Ústí je s plochou 252,2 hektaru třetí, Máchovo jezero má 284 hektarů.

Foto, zdroj: Český rozhlas

Scroll to Top