Kvalitnější pitná voda pro Jakubčovice a Heřmánky na Odersku

blank

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava komplexně zmodernizují odkyselovací stanici v Jakubčovicích nad Odrou. Nové odkyselovací filtry zvýší účinnost úpravy pH pitné vody. Sanací rovněž projde stavební část objektu, nové budou také strojní technologie a elektrozařízení. Objekt získá vnější podobu dle nového konceptu jednotného vzhledu vodárenských objektů SmVaK Ostrava. Informoval o tom mluvčí Marek Síbrt.

Z odkyselovací stanice voda míří do vodojemu Heřmánky s objemem 100 metrů krychlových a do vodojemů nad Jakubčovicemi nad Odrou s objemem 50 metrů krychlových u nového vodojemu a 2×36 metrů krychlových u historické akumulace. „Tři otevřené odkyselovací filtry s polovypáleným dolomitem tvoří samostatné betonové nádrže. Účinnost odkyselovacího stupně se postupem času snižuje a pH pitné vody postupně klesá. To působí problémy ve vodovodní síti z hlediska uvolňování inkrustů z potrubí. Filtrační náplň si po letech spolehlivého fungování zaslouží obměnu stejně jako technologické vystrojení zařízení. Komplexní modernizací projde také stávající vodojem a jeho armaturní komora,“ vysvětlil ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Díky akci bude vyměněno čerpadlo surové vody ze studny, které bude nastaveno tak, aby bylo možné regulovat výkon úpravny vody od dvou do čtyř litrů za sekundu, čímž bude možné regulovat filtrační rychlost v nových filtrech. „Instalována bude nová technologie odkyselení vody, která bude tvořena dvěma otevřenými filtry z nerezu, které budou zapojeny sériově. První z nich bude obsahovat filtrační materiál Filtralite Mono-Multi Fine a druhý jemnou vápencovou drť. Filtry budou vybudovány tak, že voda bude protékat přes filtrační stupně až do akumulace gravitačně,“ přiblížil Komínek. Objekt navíc získá vnější podobu dle nového konceptu jednotného vzhledu vodárenských objektů, který připravila společnost spolu s ateliérem KOHL ARCHITEKTI.

„Na novém konceptu jsme pracovali intenzivně řadu měsíců, než jsme sladili technické a funkční parametry s těmi vizuálními. Naším cílem je, aby byly modernizované objekty odpovídajícím způsobem vhodně zakomponovány do okolní krajiny. Proto jsme se například rozhodli na fasádu využít popínavou rostlinu,“ doplnil generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

SmVaK Ostrava investovaly do infrastruktury od roku 1995 více než 12,3 miliard korun. Z dlouhodobého hlediska investice rostou. „V letošním roce investujeme do obnovy, modernizace a rozvoje úpraven pitné vody, vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod nejvíce prostředků v historii – 740 milionů korun. Více než 310 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 275 milionů do vodovodních sítí a téměř 140 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Dalších 243 milionů bude směřovat do oprav,“ řekl dříve Anatol Pšenička. Pro společnost se jedná o rekordní výši investic.

Scroll to Top