PMO: Obnova zásobního prostoru zajistí vice vody i biodiverzitu

blank

Hodnocení vlivů záměru Povodí Moravy obnovit zásobní prostor na střední a dolní nádrži Nových Mlýnů o 35 centimetrů na životní prostředí je podle vodohospodářů u konce. Ministerstvo životního prostředí 5. května 2021 vydalo souhlasné závazné stanovisko EIA. Realizace záměru obnovy zásobního prostoru, který je podle Povodí Moravy nesprávně prezentován jako zvýšení hladiny, umožní během podzimu a zimy zachytit více vody, a navíc povede k obnově měkkého luhu na střední nádrži.

Samotná obnova zásobního prostoru bude vyžadovat splnění řady podmínek a kroků. Možnost navýšit hladinu v nádrži až na úroveň 170,35 metrů nad mořem v období od podzimu do zimy představuje z vodohospodářského hlediska vysoce efektivní způsob, jak na jižní Moravě na počátku vegetačního období zajistit o 9 milionů kubíků vody více, než kterými v současné době disponuje.

„Obnovení objemu střední a dolní nádrže přispěje v suchých obdobích nejen k posílení průtokového režimu v řece Dyji, ale i v ostatních vodních tocích a kanálech pod vodní nádrží. Zvýšený objem také pokryje potřeby vody pro závlahy. Bude také v období sucha více vody pro lužní lesy pod Novomlýnskými nádržemi,“ sdělil k samotnému záměru generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplavám a zvýšily intenzitu zemědělské výroby. Dnes slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku. Po hrázi vede silnice spojující Dolní Věstonice a Strachotín. Na jednom ze dvou ostrovů, které vznikly po napuštění nádrže, stojí zbytky kostela sv. Linharta, který byl součástí dnes zatopené obce Mušov.

Více k tématu zde.

Scroll to Top