V areálu čistírny v Českých Budějovicích budou pěstovat kukuřici

blank

Vodohospodáři chtějí díky akci zejména podpořit výzkumný projekt ministerstva zemědělství. Cílem je sledovat, jak se látky, které se vyskytují ve vyčištěné odpadní vodě a kalech z čistíren odpadních vod, chovají v půdě a jak se dostávají do rostlin. 

„Proto jsme umožnili vybudování pokusných vyvýšených záhonů v blízkosti dosazovacích nádrží, kde je vyseta kukuřice a zelenina. Rostou ve stejné půdě, ale každý se záhonů je jinak zaléván a hnojen,“ řekl technický ředitel společnosti ČEVAK Jiří Lipold. V areálu čistírny vzniklo devět záhonů. „Ve dvou, kde je pěstována buď kukuřice, nebo zelenina, jsou rostliny zalévány pitnou vodou, v dalších dvou vyčištěnou odpadní vodou. V následující dvojici záhonů je v půdě přimíchán kompostovaný kal z čistírny a v jednom stabilizovaný kal. Poslední varianta byla akademiky navržena jen pro kukuřici, protože současné zákony neumožňují zeleninu v dále nezpracovaném kalu pěstovat,“ vysvětlila firma.

blank

Pro zeleninu nachystala ještě dva záhony s jiným typem půdy, které jsou zalévány buď pitnou vodou, nebo vyčištěnou odpadní vodou. Na projektu se podílí Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU), Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Biologické centrum AV ČR a Český hydrometeorologický ústav.

„Mimo jiné sledujeme teplotu a vlhkost vzduchu, sluneční záření, srážky, závlahy nebo průsaky půdního roztoku, půdní vlhkost a teplotu, emisi CO2 z půdy a další půdní vlastnosti a procesy včetně šíření látek v půdě a změn mikrobiálního společenství. Z rostlin budeme v různých stádiích růstu odebírat vzorky, z nichž budou hodnoceny koncentrace jednotlivých látek,“ doplnila profesorka Radka Kodešová z ČZU.

Scroll to Top