PMO k protipovodňové ochraně v Pobečví

blank

Protipovodňová opatření v Pobečví, jejichž nezbytnou součástí je vodní dílo Skalička, a revitalizace toků, byly v druhé polovině března předmětem jednání zástupců Povodí Moravy s členy Rady Olomouckého kraje. Vodohospodáři radní informovali o průběhu a připravovaných krocích v protipovodňové ochraně Pobečví, dále o přírodě blízkých projektech u vodních toků v Olomouckém kraji.

„Využili jsme příležitost informovat radu kraje o projektech, které Povodí Moravy v Olomouckém kraji aktuálně realizuje, a také uvést na pravou míru některé informace, které zaznívají ve veřejném prostoru. Zaměřili jsme se na to, jakým způsobem probíhá realizace ochrany celého Pobečví před povodněmi, a to včetně přípravy vodního díla Skalička. Hovořili jsme ale také o revitalizacích a renaturacích vodních toků v Olomouckém kraji, a to jak těch dokončených, tak aktuálně probíhajících a připravovaných,“ shrnul generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Koncept ochrany měst a obcí podél řeky Bečvy se skládá ze dvou etap. „Technická a přírodě blízká opatření I. etapy protipovodňové ochrany v Pobečví mají podobu například protipovodňových ochranných hrází, terénních valů, zkapacitnění jezů, rybích přechodů, revitalizace toků nebo obnovu rybníků. Jedná se o opatření, která již několik let realizujeme a která bychom měli dokončit do roku 2027. Tato opatření ale dokáží ochránit obyvatele Pobečví pouze proti padesátileté vodě,“ řekl Gargulák.

Příkladem jsou v tom případě dokončená i připravovaná protipovodňová opatření v Přerově, probíhající rekonstrukce jezu, stavba rybího přechodu a protipovodňových zídek v Hranicích či revitalizace Bečvy u Skaličky a Černotína. II. etapu protipovodňového komplexu Pobečví představuje vodní dílo Skalička, u kterého zatím není jasné, zda půjde o suchou či vodní nádrž. Ta by měla zajistit ochranu 110 000 obyvatel Pobečví. „V současnosti probíhá zpracování velmi podrobné hydrogeologické studie, jejímž cílem je posouzení možného ovlivnění podzemních, a zejména minerálních vod v souvislosti s jednotlivými variantami vodního díla. Objektivnější posouzení než zapojení nezávislých akademických pracovišť, prakticky neexistuje,“ vysvětlil Gargulák.

Jednání se zúčastnil i hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. „Olomoucký kraj preferuje takové řešení, které bude přijatelné z hlediska protipovodňové ochrany, a zároveň bude respektovat danou lokalitu a další rozvoj lázeňství a turistiky, vše s ohledem na ekologickou funkci krajiny,“ uvedl Suchánek. Podle radního Olomouckého kraje pro oblast životního prostředí Martina Šmídy podoba a případná stavba Skaličky bude záviset na rozhodnutí odborníků, kteří se tímto tématem zabývají. Důkladně se musí posoudit přínosy stavby i její případná negativa. „Musíme mít záruky, že nebudou ohroženy lázeňské prameny, krasové útvary nebo říční ekosystém,“ uzavřel Šmída.

Scroll to Top