Modernizace údolní nádrže Morávka

blank

Povodí Odry před několika dny informovalo o nejvýznamnější stavební akcí letošního roku, která bude zahájena v dubnu. Jedná se o rekonstrukci vodní nádrže Morávka na stejnojmenné řece v Beskydech za účelem posílení její bezpečnosti. Náklady dosáhnou téměř 150 milionů korun s termínem ukončení na podzim roku 2023. Zároveň pokračuje příprava a realizace protipovodňových opatření na horní Opavě a rekonstrukce jezu na řece Lomné v Jablunkově.

V průběhu stavby budou zrekonstruovány bezpečnostní přeliv, spadiště, skluz a koruna hráze. Morávka slouží jako protipovodňová ochrana, dodávka vody pro pitné účely a pro nadlepšování průtoků v tocích. Údolní nádrž na řece Morávce na Frýdecko-Místecku v Beskydech byla jako vodárenský zdroj kvůli narůstajícím požadavkům na zajištění pitné vody vybudována v letech 1961-1967. Účelem díla je kromě nadlepšování průtoků pod přehradou, snížení povodňových průtoků a průběžného energetického využití průtoku především zásobování pitnou vodou. Přehrada prošla v letech 1997-2000 rekonstrukcí a byla po několik měsíců vypuštěna.

Surová voda z Morávky je do úpravny vody ve Vyšních Lhotách společnosti SmVaK Ostrava přiváděna gravitačně, odběr je možný ze dvou horizontů. V kruhové rozdělovací nádrži je voda rozdělena na dvě samostatné technologické linky. Voda směřuje z nádrže do úpravny gravitačním přivaděčem v délce 9,5 kilometru, s profilem 500 milimetrů a s kapacitou 300 litrů za sekundu a zdvojením v úseku Pražmo-Vyšní Lhoty v profilu 800 milimetrů. Pitná voda z úpravny je vedena přivaděčem s profilem 600 milimetrů do vodojemu v Bludovicích u Havířova, dále přivaděčem Vyšní Lhoty – Tošanovice – Žukov zásobuje Český Těšín a okolní obce. Přivaděč Tošanovice – Třinec zásobuje město Třinec, v 90. letech minulého století byly dokončeny posilovací řady Dobrá – Tošanovice.

„Věřím, že se nám plány podaří splnit tak jako v loňském roce, i když deštivé počasí v letních a podzimních měsících a opakované velké vody nám komplikovaly pokračování naplánovaných stavebních prací. Současně na chod celého podniku měla vliv opatření v souvislosti s pandemií covid-19. Přesto jsme v rámci možností pokračovali v plnění investičního plánu, kdy v roce 2020 byly realizovány investice do nádrží a toků ve výši zhruba 241 milionů, z toho 138 milionů bylo poskytnuto z dotací ministerstva zemědělství a 103 milionů hradil státní podnik z vlastních zdrojů. Jako každý rok se prováděla intenzivní údržba vodních děl, která úzce souvisí s jejich bezpečností a spolehlivostí. Předpokládám, že občané v roce 2020 ocenili naši vysokou aktivitu v udržování koryt toků a pobřežních pozemků,“ řekl již dříve k letošním investičním plánům generální ředitel podniku Jiří Tkáč. Celkem plánuje v letošním roce Povodí Odry proinvestovat 390 milionů korun. Z vlastních zdrojů do investic podnik alokoval necelých 170 milionů.

Scroll to Top