Toximetr pro monitoring vody v Bečvě

blank

Zařízení bude stát u Lhotky nad Bečvou na Vsetínsku. Uvedeno do provozu by mělo být do konce června. Ten bude podle mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové zajišťovat Výzkumný ústav vodohospodářský ve spolupráci s Povodím Moravy.

Bude se jednat o stavbu, to znamená, že bude potřeba vyřídit různá povolení pro stanice a samozřejmě vysoutěžit zhotovitele, uvedla Roubíčková. Rozhodnutí umístit do Bečvy monitorovací zařízení vyvolala ekologické havárie, která řeku postihla loni v září. Lidé také na stále nevyřešenou kauzu upozornili pochodem a koupelí v Bečvě 20. února ve Valašském Meziříčí. Protestní akce se tam konala již počtvrté. Zúčastnily se jí desítky nespokojených obyvatel, kteří poukazovali zejména na přístup soudního znalce Jiřího Klicpery.

„Domníváme se, že takový člověk se nemá na vyšetřování zvláště tak citlivé kauzy podílet,“ vysvětlil jeden z organizátorů protestů Jan Husák. Soudní znalec Jiří Klicpera má na starost řešení kauzy otrávené Bečvy. „Naprosto v rozporu se zákonem, vázán mlčenlivostí, promluvil na veřejnosti. Řekl, že viníka zná, ale nemá dost důkazů. Myslí si, že na základě svého pokusu, kdy pustil do řeky fluorescentní barvivo, lze dokázat, že to vyteklo z Tesly. Jenže jsou tam nepřesnosti kvůli zcela jiným podmínkám, které jeho zkoušku doprovázely,“ řekl Husák.

Scroll to Top