Když se plasty valí vodami Balkánu

blank

Špatné nakládání s odpadem a vydatné srážky pravidelně ucpávají koryta řek v Srbsku, Černé Hoře či Bulharsku. Odpadky ohrožují chod elektráren a otravují (nejen) říční ekosystém. Seznam Zprávy přinesly fotogalerii, jak to na některých místech Balkánu v současnosti vypadá.

Jen v bělehradských tocích ročně skončí téměř 200 milionů kubíků znečištěné vody. Stav vodohospodářské infrastruktury v Srbsku je tristní. Země by potřebovala k ekologizaci investice v řádech několika miliard eur. Zhruba třetina obyvatel Bělehradu není napojena na kanalizaci. Starosta srbské metropole Goran Vesić prohlásil, že se žádné evropské velkoměsto nedopouští takového zločinu na svých řekách. Řeka Dunaj začíná v Německu, teče přes devět zemí Evropy a ústí do Černého moře.

Profesor chemie Dozo Dalmacija, který v Srbsku řídí výzkum kvality vody, uvedl, že se Dunaj dokáže díky své mohutnosti poměrně dobře čistit od organického odpadu. Srbská vláda očekává, že se země stane do roku 2025 členem Evropské unie. Překážkou je právě ekologická bilance. Země potřebuje k ekologizaci nejméně pět miliard eur. Podle prezidenta Aleksandara Vučiće je splnění takového cíle nereálné a žádá přechodné období 11 let.

V červenci Vučić loňského roku prohlásil, že bude 70 srbských měst vybaveno čistírnami vod a kanalizací. Dozo Dalmacija kontroloval, že to není v ekonomických možnostech vlády. V lednu 2020 podepsaly bělehradské úřady smlouvu s čínskou CMEC, která zde měla vybudovat čistírnu odpadních vod, nicméně projekt stojí. Bělehrad finance na stavbu dodnes nevyčlenil.

Fotogalerie na Seznam Zprávách zde.

Scroll to Top