VaK Zlín k výši vodného a stočného

blank

Odběratelé v oblasti působnosti zlínských vodáren platí od nového roku 90,47 korun za kubík vody. Jak zdůraznili vodohospodáři, významnou položkou představují prostředky na nákup surové vody a náklady na obnovu a rozvoj sítí, což umožňuje udržovat kvalitní infrastrukturu vodovodů a kanalizací, zdrojů, úpraven a čistíren a dalších technologií v dobrém a dlouhodobě provozuschopném stavu, který je zárukou zásobování obyvatel pitnou vodou.

Kalkulace ceny vody byla provedena podle platných předpisů pro věcně usměrňované ceny a bude jednotná jak pro domácnosti, tak pro ostatní odběratele. Vodárenské společnosti musí při stanovování vodného a stočného respektovat regulatorní pravidla. Cenovou politiku vodního hospodářství reguluje ministerstvo financí. Při tvorbě ceny vody hrají klíčovou roli dva pojmy. Nejprve jsou to ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, které prozkoumá kontrolní orgán ministerstva financí. Druhým pojmem je přiměřený zisk, který se následně zahrnuje do kalkulace věcně usměrňované ceny.

Společnosti Vodovody a kanalizace Zlín a MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ loni v září představily nové krizové a manažerské centrum HUBGRADE ® ve Zlíně. Na jeho vybudování se podílely obě společnosti. Pracovaly na něm 18 měsíců a výše investice dosáhla téměř 20 milionů korun. Zlínské vodárny získaly díky projektu nový centrální řídicí a informační uzel pro sběr informací o provozu a možnost operativního řízení logistiky vody. Dispečerská služba 24 hodin denně 7 dní v týdnu zajišťuje provoz v „srdci vodárny“.

Podle vodohospodářů sledují dispečeři distribuci vody v systému, její dostatečný objem pro nepřerušené zásobení, stav ve vodojemech, čerpacích stanicích, tlakové poměry. Mají přehled také o mimořádných situacích a haváriích, dále komunikují se zákazníky a řídí nepřetržitou poruchovou službu.

Scroll to Top