Deník Referendum: Havárie v DEZe. Agrofert: Provozní událost

blank

Chemička DEZA z holdingu Agrofert tvrdila, že nemá v den otravy Bečvy hlášenu žádnou havárii. Deník Referendum předložil důkazy, že to nebyla pravda. Je tu navíc podle něj řada indicií, že kyanid nebyl hlavní příčinou otravy.

Od jedné z největších ekologických katastrof v dějinách České republiky, vytrávení pestrého vodního života na čtyřiceti kilometrech řeky Bečvy, uplynuly více než dva měsíce. Policie stále neodhalila pachatele. Deník Referendum přesně před měsícem ve své investigaci ukázal, proč je podle jeho zjištění prakticky vyloučeno, že by zdrojem otravy mohl být šestnáctikilometrový kanál vedoucí z průmyslového areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Právě na něj policie ukázala 26. září, tedy šest dní po havárii, píše dále Deník Referendum.

„Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Událost byla interně zaprotokolována. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, ale o provozní událost, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Jeden ze zaměstnanců uvedl, že v nedělních ranních hodinách (20. září) usnula obsluha kaustifikační jednotky, jejíž toxická směs začala vřít a intenzivně vystřikovat ven z reaktoru, přičemž nezafungovala ochranná opatření a chemikálie vytekly do dešťové kanalizace. Ze zařízení tak mělo uniknout celkem dvanáct kubíků směsi.

Podle představitelů podniku šlo o směs sody a vápenného hydrátu. „Ani jedna ze složek není toxická a převážná část skončila v záchytných valech. Tato provozní událost byla nahlášena mistrovi vodního hospodářství, který mimo jiné provedl kontrolu kvality dešťových vod. Z provedených analýz vyplynulo, že nedošlo k žádnému nadlimitnímu překročení jakéhokoli sledovaného parametru. Jsme si stoprocentně jistí, že tato provozní událost v našem podniku nebyla a ani nemohla být příčinou otravy ryb. Do řeky Bečvy se v souvislosti s touto událostí nemohly dostat žádné dešťové ani odpadní vody, které by byly kontaminovány jakoukoli toxickou látkou,“ řekl mluvčí Agrofertu.

Více si k tématu můžete přečíst v obsáhlé reportáži Deníku Referendum zde.
Zdroj: Český rozhlas, Deník Referendum

Scroll to Top