Turów: Češi požadují po Polsku úhradu veškerých nákladů

blank

Jak jsme již informovali, Česká republika dlouhodobě žádá, aby Polsko nepokračovalo v těžební činnosti v dolu Turów, dokud nebude zajištěno a prokázáno, že činnost probíhá v souladu s požadavky unijní legislativy a v důsledku těžební činnosti nedochází ke zhoršování životního prostředí, zejména pokud jde o hladinu podzemních vod na našem území. Mezi dalšími zásadními body, pokud bude těžební činnost v dole Turów pokračovat, je příslib hrazení veškerých dalších nákladů Česku, které jí v souvislosti s touto činností vzniknou.

„Cítím velkou zodpovědnost vůči obavám české veřejnosti. Otázky dostupnosti pitné vody a příznivého životního prostředí považuji za absolutní prioritu pro náš region. Budu tedy očekávat přislíbenou polskou reakci, neboť pro Českou republiku a pro náš kraj jsou přátelské česko-polské vztahy důležité. Proto vítám dnešní vyjádření polské strany, která přislíbila vybudovat protiprachový a protihlukový ochranný val,” řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Prodloužením těžby v dole Turów přijde česká strana prokazatelně o vodu. V Polsku naopak sbírají podpisy pod petici, v níž kritizují kroky české strany žádající zastavení těžby v dole. Odvolávají se na to, že by jeho uzavřením přišly o práci tisíce lidí.

„Uzavřením komplexu Turów by nastala sociální katastrofa. Nezaměstnanost by v regionu stoupla nad 15 000 osob profesně spojených s dolem nebo elektrárnou. Když v to započítáme i rodiny těchto zaměstnanců, bylo by ohroženo kolem 60 000 osob. To nelze dopustit. Přechod na jiné energetické zdroje se musí provádět jak s úctou k životnímu prostředí, tak s úctou k lidem a jejich pracovním místům,“ citovala v létě MF Dnes polskou europoslankyni Annu Zalewskou. Cílem České republiky není dosáhnout úplného zastavení těžební činnosti. „Usilujeme ale o kontrolu toho, aby těžba probíhala za takových podmínek, které zajistí minimalizaci negativních vlivů na životní prostředí v ČR, také toho, aby Polsko převzalo zodpovědnost za kompenzaci pravděpodobné újmy, která by pokračováním těžby ČR vznikla,“ řekl před několika měsíci ministr životního prostředí Richard Brabec.

Scroll to Top