Starosta Valašského Meziříčí jednal se senátorkou Seitlovou o otrávené Bečvě

blank

V pondělí 23. listopadu přijela do Valašského Meziříčí místopředsedkyně senátu Jitka Seitlová, aby se informovala o postupu při řešení ekologické havárie v Bečvě a společně se starostou Robertem Stržínkem poukázali na nezbytnost úpravy legislativy a také nutnosti určení viníka katastrofy. K té došlo v druhé polovině září v úseku od Lhotky nad Bečvou dál po proudu Bečvy. Uhynuly desítky tun ryb, které zabil kyanid. Informovalo o tom město Valašské Meziříčí.

„Jak je postupem času stále zřejmější, odhalila nejasnosti v zákonných postupech a kompetencích jednotlivých orgánů státní správy k řešení likvidace a následků podobných havárií,“ vysvětlila místopředsedkyně senátu Jitka Seitlová. Ta dále zdůraznila, že její prací není hledat viníka, protože to je úkol policie. „Tato kauza však poukázala na nejasnosti v legislativě. Proto je třeba stanovit jednoznačné zákonné mechanizmy a postupy, které do budoucna přesně určí, jak v podobných případech postupovat a předávat informace,“ je přesvědčena Seitlová. Na tom se shodla se starostou Valašského Meziříčí.

„Je zřejmé, že ani přes tlak na vyšetření této ekologické havárie a jednoznačné určení viníka, nedokážeme urychlit práci policie. Co však můžeme, je společně apelovat na zákonodárce, aby provedli nezbytné legislativní úpravy, které jasně určí kompetence při likvidaci podobných ekologických havárií a jejich následků v budoucnu. Všichni zainteresovaní dělali v rámci svých možností a zkušeností maximum. Avšak vzhledem k tomu, že v důsledku tehdy ještě neznámé látky došlo k úhynu desítek tun ryb na území dvou krajů, postrádali jsme během této krizové události centrální řízení,“ sdělil Stržínek.

Oba se také shodli na nutnosti urychlit v podobných případech analýzy odebraných vzorků, s cílem co nejdříve zjistit, o jakou látku se jedná. „Jako starostovi mi chybí jasný seznam podniků a nebezpečných látek, s nimiž nakládají, který by jistě přispěl k rychlejšímu určení jedu v Bečvě,“ doplnil Stržínek. Jejich jednání proběhlo paradoxně o den dříve, než došlo k dalšímu úniku neznámé látky v místě vyústění odpadních vod z areálu bývalé Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince, kde byl na hladině Bečvy zjištěn zvýšený výskyt pěny.

„Inspektoři ČIŽP vyjeli na místo, odebrali vzorky vody a předali je akreditované laboratoři Povodí Moravy v Brně k rozborům. Čekáme na výsledky,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Město Valašské Meziříčí následně informovalo, že na základě rozhodnutí velitele zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od 24. listopadu důrazně nedoporučuje veřejnosti až do odvolání vstupovat do Bečvy, koupat zde zvířata či jakkoliv odebírat vodu od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku.

Scroll to Top