Další tisíce ryb oživily Bečvu

blank

Druhou  dávku v podobě vysazení tisíců ryb dostala řeka Bečva, kterou na konci září kontaminoval kyanid. Desítky tisíc ostroretek, které do řeky zamířily před dvěma týdny, nově doplnily parmy. Rybáři je vysadili v úseku řeky od Přerova po Choryni, kde se kyanid do vody dostal.

„Jde o roční ryby zakoupené na objednávku právě pro Bečvu. Chceme je do ní vypustit jako indikátor stavu životního prostředí,“ řekl Rostislav Trybuček, jednatel Územního svazu pro severní Moravu a Slezsko České rybářského svazu. Část ryb rybáři vysadí do řeky Moravy v oblasti Zábřehu. V první polovině října rybáři rozvezli a vypustili do Bečvy kolem Hranic a Teplic nad Bečvou asi 40 tisíc ostroretek stěhovavých.

Brněnští vědci chtěli následně zkoumat, jak se jim v řece vede. Kvůli povodňovým stavům se výzkum nemohl realizovat. „Do řeky se nedalo vlézt. Teď už je průtok na 40 kubických metrech za sekundu, pro průzkum je ale ideální průtok ještě o polovinu nižší,“ vysvětlil Trybuček.

Otrava Bečvy stále bez viníka

Policie ani po čtyřech týdnech nezjistila viníka ekologické katastrofy na Bečvě, při které v září zahynulo po otravě kyanidy 40 tun ryb. A podle státního zástupce je možné, že to tak i zůstane. Vyšetřovatelé označili jako zdroj znečištění patnáctikilometrový kanál z průmyslového areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm ústící do Bečvy ve Valašském Meziříčí, přesný původ jedů se jim odhalit stále nedaří. Podle osloveného experta však není zcela ze hry ani chemička Deza z holdingu Agrofert, a to kvůli značnému množství kyanidu, se kterým podnik nakládá. Mluvčí holdingu označil tento názor za účelový.

Scroll to Top