OVAK testují sanaci kanalizací metodou Vertiliner

blank

Aby mohly nejen kanalizační šachty, ale celá síť bezchybně fungovat, je nezbytné provádět pravidelnou údržbu a opravy, a právě v tomto by mohla vodárnám metoda Vertiliner pomoci, uvedli vodohospodáři z Ostravských vodáren a kanalizací.

„Jedná se o inovativní systém bezvýkopové sanace pomocí sanačního rukávu. Využívá se hlavně při rekonstrukcích kruhových šachet s kónusem a hranatých šachet s proměnlivým průřezem. Pro těžce poškozené šachty s prasklinami, trhlinami, deformacemi, chybějícími částmi zdí, nebo dokonce ohroženými zhroucením. Metoda Vertiliner pracuje na stejném principu jako klasické vložkování potrubí, které je pro OVAK dlouhodobým standardem. Do revizní šachty se vsune na míru vyrobený rukávec z několika vrstevskelných vláken, který je napuštěn speciální pryskyřicí. Poté se rukávec natlakuje a působením UV lamp se pryskyřice obsažená ve stěnách vložky vytvrdí ve velmi pevný sklolaminát. Stěny nevyhovující šachty dostanou nový samonosný plášť, jehož životnost se prodlouží až o 100 let,“ vysvětlila společnost.

Ačkoliv je cena opravy v některých případech srovnatelná s cenou opravy klasickým výkopem a kompletní rekonstrukce šachtice, přináší jí tato technologie možnosti bezvýkopové sanace v místech, kde by rozsáhlým výkopem došlo například k omezení dopravy, či jiného omezení obyvatel města. „Účelné používání technologicky nejvyspělejších řešení je pro nás velmi důležité. Neustále hledáme cesty, jak nabídnout našim zákazníkům i zaměstnancům co největší komfort a hodnotu služeb za vynaložené prostředky,“ řekl generální ředitel OVAK Vojtěch Janoušek.

Společnost zásobuje obyvatele města pitnou vodou a odvádí a čistí vodu odpadní. Jde o provozní firmu, jejímž minoritním vlastníkem je majitel infrastruktury – statutární město Ostrava. Zhruba 35 % pitné vody se vyrábí z podzemních zdrojů nacházejících se na území města, zbytek nakupuje jako vodu předanou od největší vodárenské společnosti v kraji – SmVaK Ostrava.

Scroll to Top