Povodí Moravy: Nádrže odvrátily a zpomalily povodně

blank

Během června docházelo v povodí Moravy k četným dešťovým srážkám, které měly v různých oblastech odlišnou intenzitu i dobu trvání. Na některých místech způsobily svojí extrémní intenzitou lokální povodně. K nejzasaženějším oblastem patřilo Šumpersko, Uničovsko, části Valašska, Vysočiny a horní část Pobečví. Významnou roli během tohoto období sehrály podle vodohospodářů nádrže, zejména Bystřička, Vír a Vranov.

„Bystřička, Vranov a Vír, to jsou tři nádrže v různých částech povodí Moravy, které měly významný vliv na zmírnění červnových povodní. Největší protipovodňový vliv měla nádrž Bystřička. A to zejména v období od 19. do 21. června. Bez ní by byl překročen neškodný průtok v obci Bystřička a došlo by k rozlivům do obce. Další nádrže dopomohly ke zpomalení povodní a oddálení kulminace toků,“ vysvětlil roli vodních nádrží ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle Povodí Moravy tyto nádrže snížily povodňové průtoky ve vodních tocích, časově posunuly kulminace, aby nedošlo ke střetům kulminací z dalších vodních toků.

„Transformační účinek některých nádrží byl velmi důležitý z toho důvodu, že nedošlo k zatížení toků pod nádržemi dalšími průtoky, které by pak v součtu mohly způsobit rozlivy. Kdyby se například pod nádrží Vír ještě k povodňovým průtokům na přítocích Svratky přidal průtok 45 kubíků za sekundu, tedy bez transformace Vírem, Svratka by na některých místech opustila koryto,“ doplnil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Scroll to Top