SmVaK Ostrava k výluce Ostravského oblastního vodovodu

blank

Náročnou a úspěšnou akci za sebou mají zaměstnanci SmVaK Ostrava, kteří odstavili část páteřního systému pro výrobu a distribuci pitné vody v moravskoslezském regionu, aby opravili zařízení v důležitém uzlu v Záhumenicích. Nutná byla také kooperace se společnostmi OVAK a VaK Hlučín. Informoval o tom mluvčí Marek Síbrt.

„Přípravné práce byly zahájeny 17. června, kdy bylo potřeba doplnit všechny vodojemy na trase Krásné Pole – Doubrava na maximální hladinu, zprovozněny byly také všechny záložní akumulační kapacity z přivaděčů Krásné Pole – Karviná a Krásné Pole – Záhumenice – Butovice odstavené během standardní situace z provozu,“ vysvětlil Síbrt. Nezbytné také podle něj bylo v předstihu odkalit přivaděč Záhumenice – Bělá a otočit směr průtoku pitné vody v tomto přivaděči. Následně už mohl být zastaven odběr pitné vody z vodojemů v Ostravě – Krásném Poli směrem na Karvinou, aby mohl být vyměněn sekční uzávěr a indukční průtokoměr v důležitém uzlu v Záhumenicích.

„Šlo o náročnou akci, která měla řadu návazností na zásobování velkého počtu obyvatel našeho regionu. Technická opatření pro zajištění spolehlivého zásobování pitnou vodou jsme museli provést u několika desítek spotřebišť. Proto jsem rád, že se nám podařilo vše zvládnout bez problémů a ve stanoveném termínu, aby naši odběratelé situaci nijak negativně nepocítili,“ řekl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Výluka probíhala v nočních hodinách. Odběratelé na trase nepocítili žádné komplikace. „Projekční řešení, podle něhož byl Ostravský oblastní vodovod vybudován a v dalším období naší společnosti rozvíjen, nám umožňuje, abychom například volili alternativní způsoby zásobování jednotlivých částí regionu. Proto jsme část regionu běžně zásobovanou ze západní části kraje – tedy vodou pocházející z Kružberku a následně upravenou v naší největší úpravně vody v Podhradí u Vítkova – mohli zásobovat vodou z Beskyd. Ta směřovala od vodojemu v Karviné – Ráji až do Ludgeřovic. Technické řešení systému OOV tak umožňuje například částečné alternativní zásobování Doubravy, Dětmarovic, Orlové, Rychvaldu, Bohumína nebo Dolní Lutyně vodou z beskydské části systému,“ doplnil Komínek.

Systém Ostravského oblastního vodovodu se dělí na dvě části: Kružberský skupinový vodovod a Beskydský skupinový vodovod. OOV má 113 vodojemů s kapacitou téměř 303 tisíc kubíků pitné vody a centrální úpravny jsou vzájemně propojeny systémem kapacitních přivaděčů s velkokapacitními vodojemy. To vodohospodářům umožňuje v případě potřeby do značné míry eliminovat problémy s kapacitou některého ze zdrojů a zajistit vysokou spolehlivost a plynulost dodávek.

Scroll to Top