Ztráty v síti SmVaK Ostrava dlouhodobě klesají, i díky chytré aplikaci

blank

O více než 400 tisíc metrů krychlových klesl loni objem nefakturované vody ve vodovodní síti SmVaK Ostrava. Ztráty v síti dosáhly 12,3 %, což je několik procent pod celorepublikovým průměrem. Informoval o tom mluvčí Marek Síbrt.

Pokles objemu nefakturované vody (ztrát v síti) je podle Síbrta kromě dlouhodobé provozní činnosti, která začíná systematickým sledováním a vyhodnocováním stavu sítě až po včasné odstraňování zjištěných úniků, také výsledkem spuštění online aplikace Monitor úniků do ostrého provozu po jeho roční implementaci.

„Monitor úniků je specializovaný software pro sběr dat a vyhodnocování úniků pitné vody v síti, který je vypočítáván na základě průtoku nočního minima. Vyhodnocení probíhá na základě sledování nočních nátoků do stanovených distriktů. Naměřená data jsou do softwaru získávána z dispečerského systému, který sleduje a měří nátoky a odtoky pitné vody do jednotlivých lokalit. Na základě ekonomického hodnocení lze rozhodnout o prioritách odstraňování úniků podle závažnosti zaznamenaných dat. Monitoring úniků tedy představuje komplexní program pro sledování, vyhodnocování a řízení úniků vody na vodovodní síti,“ uvedl ředitel vodovodů SmVaK Ostrava Milan Koníř.

blank

Projekt byl zahájen v roce v roce 2018 u skupinového vodovodu Orlová, který byl rozdělen na 15 distriktů. O rok později už došlo k jeho rozšíření na všechny další provozy vodovodů společnosti SmVaK Ostrava (Karviná, Frýdek-Místek, Nový Jičín a Opava). „U každého provozu jsme minimálně tři měsíce intenzivně testovali všechny funkcionality daných systémů a dolaďovali je, abychom získali relevantní data a eliminovali anomálie a nesrovnalosti. Plný provoz v celé oblasti naší působnosti odstartoval s koncem roku 2019,“ řekl dále Koníř.

Podle Síbrta mohou navíc díky internetovému rozhraní do aplikace nahlížet po zadání přihlašovacích údajů všichni vybraní zaměstnanci vodárenské společnosti. „Ve vizuální formě grafů a tabulek lze sledovat časové řady naměřených průtoků a případných úniků. Díky tomu je možné zavádět jednotlivé lokality/distrikty, senzory, nastavovat vstupní parametry, nastavovat limity nebo vyhodnocovat ekonomickou stránku opravárenských činností z hlediska nákladů na odstranění úniků, potenciálních úspor nebo objemu nefakturované vody,“ vysvětlil Síbrt.

Česko: Ztráty ve vodovodní soustavě 15,8 procenta

Informaci o stavu ztrát vody v roce 2019 přinesl na tiskové konferenci SOVAK ČR tehdejší ředitel sdružení Oldřich Vlasák. Podle něj v Evropě neexistuje stát, který by měl ztráty pod deset procent. Vyšší ztráty vody v potrubí než Česko mají například Belgie, Španělsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Švédsko či Velká Británie.

Podle údajů Veolie z roku 2018, jejíž sesterské společnosti působí ve vodárenském průmyslu v mnoha evropských zemích, se například na Slovensku potýkají se ztrátami vyššími než 30 procent a v Polsku 20 procent. V Bulharsku se ztrácí dokonce téměř polovina vody a v Arménii více než tři čtvrtiny.

Scroll to Top