Ministr životního prostředí Richard Brabec svolal jednání Národní koalice pro boj se suchem, které v České republice pokračuje již šestým rokem a projevuje se v úbytku podzemních, ale i povrchových vod. „O to víc je potřeba s dešťovou vodou na našem území dobře hospodařit a v maximálním množství ji zachytit, využít nebo nechat zasáknout a nenechat ji odtéct,“ zdůraznil Brabec.
Během jednání komise Brabec odborníkům představil plány ministerstva životního prostředí, které nově efektivnímu využívání dešťové vody pomohou. „Do novely vodního zákona jsme navrhli novou povinnost u jakékoliv nové výstavby dešťovou vodu buď akumulovat a následně využívat, vsakovat na pozemku, nebo umožnit její výpar. Zjednodušeně řečeno bude muset každý investor u nových objektů vybudovat retenční nádrž či zasakovací objekt – například průleh na zachycování dešťové vody, která se buď bude vsakovat a uvolňovat pozvolně, třeba v případě jezírka, nebo v případě nádrže cíleně používat na zalévání okolí dešťovou vodou nebo bude spadlou dešťovou vodu využívat na podporu zelené střechy,“ řekl Brabec.
Podle něj bude odvod dešťové vody do kanalizace umožněn jen v těch případech, kdy bude prokazatelně doloženo, že jiné řešení hospodaření se srážkovou vodou není možné. „Zadržování vody v krajině i v urbanizovaném prostředí je jedním z klíčových opatření pro dotaci podzemních vod, a tak i jedním z nejdůležitějších opatření v boji se suchem,“ doplnil Brabec.
Novela zákona by po projednání ve Sněmovně mohla začít platit od roku 2021. Od té doby by povinnost byla závazná. V praxi a pro práci a vymahatelnost zákona ze strany stavebních úřadů bude nutné upravit několik vyhlášek v gesci ministerstva pro místní rozvoj, na čemž se již ministr Brabec dohodl s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou.
Další skutečnosti vyplývající z jednání komise bude vodarenstvi.cz postupně reflektovat.