
Meziroční nárůst dosáhl 15 procent. Sucho a nižší průtoky mají podle ČEZ vliv především na výrobu v průtočných malých elektrárnách, kde se nepříznivé podmínky téměř okamžitě projevují na poklesu produkce elektřiny. Informoval o tom portál oenergetice.cz.
„V několika srážkově chudých letech poslední dekády se produkce na tomto typu elektráren propadla na zhruba polovinu dlouhodobého průměru,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Nejvýkonnější elektrárnou v oblasti je elektrárna Práčov. Oproti ostatním neodebírá vodu přímo z řeky, ale z podzemního přivaděče pro úpravnu vody Monako u Chrudimi.
Z hlediska obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ mají vodní elektrárny na výrobě elektrické energie největší podíl. Všechny velké vodní elektrárny, s výjimkou Dalešic, Mohelna a Dlouhých Strání, jsou situovány na Vltavě, kde tvoří kaskádový systém – Vltavskou kaskádu. Jejich provoz je automatický a jsou řízeny z centrálního dispečinku ve Štěchovicích. Koncem roku 2018 činil instalovaný výkon všech vodních elektráren Skupiny ČEZ v České republice 1 961,1 MW.
Foto: Vodní elektrárna Práčov