Pandemie koronaviru přinesla celou řadu mimořádných opatření také pro vodohospodáře. Asi nejčastěji se z počátku hovořilo o tom, v jakém režimu mají v době pandemie pracovat čistírny odpadních vod. Pro ty je ale práce s odpadní vodou, která může být kontaminována jakoukoliv jinou nákazou, než je koronavirus, každodenní záležitostí, píše portál ivodarenstvi.cz.
„Na čistírnách odpadních vod nemáme žádná mimořádná opatření, která by se dramaticky lišila od standardních postupů. Samozřejmě, že si obsluha dává mimořádný pozor na takzvanou hygienickou smyčku, to znamená jak se má chovat, jak se má po každém úkonu správně umýt, jak se převléknout a jak používat šatnu. Dá se však říci, že jsou to běžné návyky, které používáme i v jiných obdobích, protože odpadní voda může být zdrojem nějaké kontaminace vždy,“ řekl předseda představenstva VaK Beroun Jiří Paul.
Kvůli rizika kontaminace z odpadní vody pro pracovníky čistíren jsou vytvořeny speciální pracovní postupy, kterými se řídí čistírny odpadních vod ve většině vyspělých zemí. K částečnému omezení v oblasti odpadních vod došlo podle Paula především na úrovni zákaznického servisu. „Omezili jsme kontakt se zákazníky, to znamená, že jsme například přestali vyvážet odpadní jímky, protože přímý kontakt se zákazníky znamená vyšší nebezpečí, než při běžném provozu. Zvýšenou ostražitost máme také při kontaktu se surovou odpadní vodou, to znamená při údržbě kanalizace – naše zaměstnance jsme pro tyto případy vybavili lepšími pomůckami, než používají běžně. Zejména v začátcích, kdy se o koronaviru vědělo hodně málo, jsme předpokládali, že ten přenos z odpadní vody může být pravděpodobnější, než u jiných chorob. To se ale nepotvrzuje,“ řekl dále Paul.
Podle předsedy berounských vodáren by se však služby pro zákazníky měly začít vracet k normálnímu režimu. „Jsme těsně před rozhodnutím, kdy služby vrátíme do běžného režimu. Počítáme s tím, že by to mohlo nastat nejpozději na začátku května. Souvisí to i s tím, že naši pracovníci, kteří přichází do kontaktu se zákazníky, jsou dnes vybaveni daleko kvalitnějšími ochrannými prostředky, než na začátku. Stejně jako zdravotníci měli zpočátku problém vybavit se ochrannými pomůckami, umíte si asi představit, že pro nás to bylo ještě mnohem komplikovanější,“ uzavřel Paul.
Video: zde.