Ceny v průmyslu stouply meziročně o 2,4 %, ceny vody o 5,4 ...

blank

Tempo zrychlilo z prosincových 2,1 procenta. Meziměsíčně průmyslové ceny vzrostly o 1,3 procenta, což bylo nejrychlejší tempo růstu od ledna 2011. Informoval o tom Český statistický úřad.

Analytik Komerční banky Michal Brožek uvedl, že nárůst průmyslových cen překonal všechny odhady. „Někteří výrobci jsou do určité míry schopni částečně přenášet vyšší náklady do cen, ale za lednovým zvýšením průmyslových cen stojí zejména energetika. Nebýt nárůstu cen energií, meziroční růst cen výrobců by nečinil 2,4 procenta, ale pouze 1 procento,“ uvedl Brožek, který v dalších měsících počítá s mírným poklesem cen v průmyslu z důvodu silnější koruny a nižší očekávané ceny ropy a kovů.

Ceny vody meziročně v lednu stouply o 5,4 procenta. Vodárenské společnosti chystají větší investice do infrastruktury. Podle portálu kurzy.cz jsou téměř tři miliony Čechů napojeny na nevyhovující kanalizaci nebo na vodovod, který potřebuje modernizaci.

SOVAK ČR opakovaně zdůrazňuje, že cenovým regulačním orgánem v oblasti vodního hospodářství je ministerstvo financí, které zvolilo, vzhledem k diferencovaným místním podmínkám, formu věcného usměrňování cen včetně omezení maximální výše přiměřené návratnosti vloženého majetku. Do takto regulované ceny lze dále promítnout pouze ekonomicky oprávněné náklady, přiměřený zisk a daň podle zvláštních právních předpisů.

O kontrolu nad správností kalkulací i vyúčtování se rovněž stará ministerstvo financí a jeho specializovaný odbor kontroly, dále jednotlivé místně příslušné finanční ředitelství i Specializovaný finanční úřad. Paralelně také probíhá kontrola správnosti i shody s kalkulací s požadavky vyhlášky ze strany ministerstva zemědělství, které dále porovnává údaje proti souboru vybraných údajů provozní a majetkové evidence. Toto ministerstvo zpracovává a publikuje v souhrnné zprávě na svých stránkách ročně detailní porovnání kalkulací cen pro vodné a stočné v České republice.

Scroll to Top