Babiš jednal v Bruselu o rozpočtu na období 2021-2027

blank

Předseda vlády Andrej Babiš se v Bruselu zúčastnil mimořádného zasedání Evropské rady o víceletém finančním rámci Evropské unie na období 2021-2027. Summit byl ve čtvrtek 20. února zahájen diskuzí o původním návrhu předloženém předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Ten byl podle slov premiéra Babiše pro Českou republiku nepřijatelný.

„Nechceme dopustit, aby příští rozpočet byl nespravedlivý, aby bral méně rozvinutým zemím peníze na investice, které my samozřejmě nutně potřebujeme. Nadále budeme bojovat za naše zájmy, máme jasné argumenty. Kvůli tomu jsme dělali náš Národní investiční plán na příštích 30 let, který reprezentuje 8 000 miliard korun, to znamená 320 miliard euro,“ řekl premiér.

Z investic za osm bilionů korun je v Národním investičním plánu do roku 2050 určeno zhruba 6,2 bilionu na investiční akce v dopravě. Druhý největší objem peněz je určen ministerstvu průmyslu a obchodu. Nechybí ani podpora energetiky, vzdělávání, podnikání, zdraví nebo kultury.

Na resort ministerstva zemědělství připadá 364,53 miliardy korun. Největší investiční akce souvisejí s hospodařením s vodou, ať už jde o propojování vodárenských soustav, budování přehrad a závlahových soustav nebo peníze směřující do vodovodní infrastruktury. Do těchto programů má zamířit 150 miliard.

Na resort ministerstva životního prostředí připadá 110,66 miliardy. Na kanalizace, čistírny nebo domácí čistírny odpadních vod je určeno 12 miliard. Na nové rybníky a tůně je vyhrazeno 9,5 miliardy a dalších sedm miliard na vodárenství a zajištění zdrojů pitné vody, stejně jako na kotlíkové dotace. Zlepšení hospodaření se srážkovou vodou by si mělo podle plánu vyžádat tři miliardy a miliardu a půl obnova technologií Českého hydrometeorologického ústavu.

„Na jednom místě jsme i pro budoucí vlády shromáždili z našeho pohledu zásadní investice, které vnímáme jako potřebné. Tento plán by měl sloužit příštím premiérům, ministrům, hejtmanům, starostům, prostě všem veřejným investorům. A měl by být v budoucnu hlavním motorem růstu naší ekonomiky. Prostě se už nesmí opakovat situace po roce 2009, kdy stát právě v době ekonomického ochlazení zaškrtil veřejné rozpočty, vzal lidem peníze a tím ekonomickou krizi ještě umocnil a neúměrně prodloužil,“ vysvětlil v prosinci premiér Babiš.

Scroll to Top