Budou vodu z Fukušimy vypouštět do oceánu?

blank

Skupina expertů, která radí japonské vládě, jak se zbavit vody kontaminované radioaktivním izotopem vodíku ze zničené jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku, doporučila její vypuštění do oceánu. Této možnosti dala přednost před odpařením.

Agentura Reuters uvedla, že pokud bude tento krok přijat, vznikne napětí u sousedních zemí. Hromadění kontaminované vody ve Fukušimě je problematickým bodem očisty, která pravděpodobně potrvá ještě několik desetiletí.

Havárie elektrárny Fukušima I společnosti TEPCO v roce 2011 byla nejhorší jaderná havárie od Černobylu 1986 a po ní také jediná další havárie označená na stupnici INES nejvyšším stupněm 7. Katastrofa v Japonsku vznikla následkem zatopení elektrárny ničivou vlnou tsunami způsobenou mimořádně silným zemětřesením v oblasti Tóhoku.

Z potenciálně nebezpečného okolí muselo být z důvodu šíření štěpných produktů evakuováno přes 150 tisíc obyvatel. Více než 1000 evakuovaných obyvatel pak zemřelo na následky samotné evakuace, ať již kvůli pokročilému věku, nebo z důvodu chronických onemocnění. Událost rovněž odhalila mnoho chyb v přístupu společnosti TEPCO k jaderné bezpečnosti, ale také ukázala na roztříštěnost vedení po katastrofě, či odhalila laxnost kontrolních úřadů.

Scroll to Top