Toman na jižní Moravě o posílení vodních zdrojů

blank

Ministr zemědělství Miroslav Toman se při návštěvě Jihomoravského kraje zabýval rekonstrukcí vodního díla Boskovice a opravou přivaděče Vírského oblastního vodovodu v lokalitě Drásov. Krajští radní také schválili dotační programy za 382 milionů korun, což je oproti roku 2019 navýšení o třiašedesát milionů. Více prostředků může kraj poskytnout díky větším příjmům z daní. Nejvíce peněz míří na vodohospodářské stavby. Na kanalizace, čistírny odpadních vod a vodovody půjde sto milionů. Region dlouhodobě trápí sucho.

„Lokalita Drásov je jedním z opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody, která minulý týden schválila vláda. Na první etapu rekonstrukce části vodovodního přivaděče, který začne letos a skončí příští rok, půjde zhruba 80 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Vodárenská nádrž Boskovice prochází podle Povodí Moravy úpravami a modernizací za 153 milionů korun, aby splnila nejnovější požadavky na bezpečnost vodních děl za povodní. Rekonstrukce hráze, zahájená v létě 2017, pak bude dokončena v první polovině letošního roku.

„Stavební práce na hlavních objektech jsme již dokončili a v současnosti vodní nádrž plníme. Má totiž velký význam pro nadlepšování průtoků ve Svitavě v období sucha, kdy přirozený průtok v řece může klesat pod hodnoty zajišťující biologickou a ekologickou funkci vodního toku. Aktuálně jsou zvažovány s ohledem na klimatickou změnu možnosti obnovení vodárenského odběru vody z nádrže,“ popsal generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Ministr životního prostředí Richard Brabec na cestě po Jihomoravském kraji na začátku léta 2019 oznámil uvolnění 2,5 miliardy korun z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Ty poslouží ke zmírnění negativních dopadů sucha. „Jižní Morava je jednou z nejohroženější oblastí suchem u nás. Tento fenomén negativně ovlivňuje řadu ekosystémových služeb od zemědělské a lesní produkce, přes půdní funkce a biodiverzitu, kvalitu života obyvatel a v některých situacích i turistický ruch. Vítám proto dnešní jednání, které přineslo řadu impulsů a návrhů opatření, jak co nejvíce udržet vodu na jižní Moravě,“ komentoval situaci hejtman Bohumil Šimek.

Povodí Moravy dnes realizuje či připravuje řadu projektů za stovky milionů korun, jejichž cílem je posílení zdrojů v suchem nejpostiženějších krajích. Mezi nejvýznamnější patří výstavba nádrže Vlachovice ve Zlínském kraji. Představitelé kraje zdůraznili, že vodohospodáři mají plnou podporu pro vybudování díla. Přehrada by měla být uvedena do provozu v roce 2030. Odhadované náklady jsou 5,3 miliardy korun.

Scroll to Top