Vody je v Česku více, Rieder nadšení krotí

blank

Situace se v oblasti sucha sice v tuzemsku zlepšila, ale hydrometeorologové varují, že vyhráno zdaleka není. Zásadní podle nich je, aby v následujících měsících spadlo dost srážek, u hlubokých podzemních vod se navíc sucho začíná teprve projevovat. Informoval o tom Deník.

„Musíme hospodařit s tím, co k nám spadne ve formě srážek, ať už dešťových či sněhových. Potřebujeme srážky v zimním období, tedy od prosince do dubna,“ sdělil ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder. Podle jeho slov bude potřeba hlavně sníh ve středních a nižších polohách.

„Ne v horách, protože odsud při tání vše rychle odteče pryč. A ještě bychom potřebovali hezké postupné odtávání a žádné prudké oteplení, aby voda měla čas zasakovat se do podzemních vod,“ sdělil Rieder. Zároveň upozornil, že důležitým faktorem je to, aby množství srážek bylo rovnoměrně rozložené a nepřišly jen přívalové deště.

Rieder se rovněž domnívá, že současné sucho skončí a srážky se postupně v ročních úhrnech vrátí do normálu. Také se ale podle něj změní intenzita srážek. „Podle mě přibude extrémních srážek, prodlouží se suchá letní období a budou vyšší teploty. Nápor na vodní režim se zvýší kvůli tomu, že dojde k větší evapotranspiraci – tedy výparu,“ doplnil Rieder.

Superpočítač pro české meteorology

Český hydrometeorologický ústav ho bude mít jako zálohu k současnému počítači, který vytváří numerický model pro krátkodobé předpovědi Aladin. Nová technologie za 80 milionů korun má sloužit pro předpovědi při různých scénářích klimatické změny a zpřesní i sezonní předpovědi. Zatím není jasný výrobce. Ústav vypsal veřejnou zakázkou a rozhodnout by se mělo během prvních třech měsíců nového roku. Náročná technika vyžaduje řadu přípravných kroků – od úpravy trafostanice přes dobudování vodního chlazení až k vylepšení síťové infrastruktury.

„Budeme s ním schopni spočítat, co se stane na území Česka v horizontu deseti, 50 či 100 let při různých scénářích změny klimatu. Jak bude například pršet v Podyjí, jaké tam budou teploty. Co nastane, když se oteplí v průměru o půl stupně,“ uzavřel Mark Rieder.

Scroll to Top