Zbytky z vánočního hodování do kanalizace nepatří!

blank

Vánoce jsou sice svátky klidu, míru a pohody, ale zvlášť o ní nemohou každoročně mluvit vodohospodáři. Nezodpovědnost části obyvatel při nakládání s odpadními vodami jim pravidelně přidělává práci navíc. Vodaři již na řadě míst Česka opět vyzývají k odpovědnému přístupu.

Podle ředitele kanalizací SmVaK Ostrava Jana Tlolky způsobují velké problémy v odpadní vodě oleje a tuky. O to horší je to při vánočním smažení kaprů. „Tukové částice se při ochlazení shlukují, srážejí a nabalují na sebe další odpad. V potrubí vzniká odolný materiál, který ho může zneprůchodnit. Hroudy tuku v kanalizačních stokách také poškozují a ucpávají čerpadla. Tuk se nalepuje na stěny stokových potrubí, nastává chemická reakce a vzniklé sloučeniny urychlují korozi. Použité tuky a oleje patří do sběrných dvorů, kde je města a obce přijímají,“ vysvětlil Tlolka.

Některá města jsou v tomto ohledu odpovědná a pomáhají problém řešit. Například Český Těšín umístil do ulic kontejnery pro použité jedlé oleje a tuky, které jsou dále recyklovány a využívány při výrobě energie nebo paliv. „Do kanalizace také v žádném případě nepatří hygienické potřeby, jako jsou vlhčené ubrousky a tyčinky do uší, nebo textilie, které se používají při úklidu. Toaletu by si také lidé neměli plést s odpadkovým košem pro zbytky potravin a jídla. Slouží jako potrava pro hlodavce, kteří ve stokách žijí a díky dostatečnému přísunu stravy se mohou nekontrolovatelně množit. My pak musíme na jaře během plošných deratizací a na podzim při ohniskových deratizacích jejich počet eliminovat na únosnou mez,“ doplnil Tlolka.

Podle generálního ředitele společnosti SmVaK Ostrava Anatola Pšeničky jde o zásadní problém. „Negativní jsou dopady na životní prostředí, ale také na samotný provoz zařízení, která lidskou nezodpovědností trpí. Látky a předměty, které do odpadní vody nepatří, způsobují technické problémy, proces odkanalizování a čištění prodražují,“ potvrdil Pšenička.

Scroll to Top