Rieder poukázal na nedostatek zásob pitné vody

blank

Mark Rieder z Českého hydrometeorologického ústavu upozornil na nedostatek zásob pitné vody. Podle něj na to má vliv dlouhotrvající nedostatek srážek a také to, že se průměrná roční teplota zvýšila z osmi na více než devět stupňů Celsia. Česko podle něj zažilo suché léto pátým rokem v řadě, zatímco v minulosti to bývaly nejvýše tři roky po sobě.

„Od roku 2014 máme horká suchá léta, málo sněhu v zimě a málo deštivé podzimy. Letošní rok nevykročil z tohoto trendu,“ sdělil již dříve Rieder. Podle něj je také velkým problémem to, že chybí voda pod povrchem, což dá řešit dvěma způsoby. „Zpomalit odtok vody z krajiny, rozmeandrovat řeky, vybudovat remízky a další přírodě blízká opatření. Druhá možnost je technická: řízená, umělá infiltrace, při níž se povrchová voda nechává uměle vsakovat do podzemní,“ vysvětlil hydrolog.

Už v září také Rieder zmínil problematiku množství pitné vody v obcích. „Nedostatek nastal u těch, které jsou zásobovány individuálně, nejsou napojeny na robustní vodárenské systémy. Někde o tom ani lidé nevědí, protože starostové ve snaze získat kladné body od občanů nechávají pitnou vodu navážet do vodojemů,“ uvedl Rieder.

Odborníci rovněž poukazují na to, že je potřeba zvýšit odbornost provozovatelů vodovodů a zlepšit mikrobiální kvalitu vody, tedy omezit vedlejší produkty z dezinfekce vody. Podle Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu k tomu nepomůže zpřísnění předpisů, ale tlak spotřebitelů.

„Kvalitu vody neohrožují zastaralé předpisy, mikroplasty, pesticidy nebo hormony. Spotřebitele ohrožují vedlejší produkty z dezinfekce vody chlorem a způsob, kterým malí provozovatelé provozují vodovody,“ řekl například Kožíšek. I když je podle něj míra trihalogenmetanů, vedlejších produktů dezinfekce, v Česku mnohem nižší než evropská norma 100 mikrogramů na litr, nelze se s tím smířit.

Scroll to Top