Estonská Saaremaa: drsný Balt bez kompromisů

blank

O putování po největším estonském ostrově Saaremaa plném úžasných přírodních scenérií i zajímavých místech spojených s lidskou aktivitou jsme na vodarenstvi.cz psali v létě (zde a zde). V nejzápadnější části ostrova leží na břehu divokého Baltu místo, které není možné při návštěvě ostrova opominout. Tím je národní přírodní park Vilsandi pojmenovaný podle stejnojmenného ostrůvku. Českou terminologií bychom řekli, že centrální část parku leží na katastru obce Kihelkonna. Z ní také vede k moři do srdce parku síť silniček. Nejde samozřejmě o silnice v našem středoevropském chápání, ale spíš síť lesních cest a stezek, jimiž je možné projet autem v případě, že jedete velice opatrně, pomalu a aktuální klimatické podmínky cestu dovolí.
Z nejzazšího místa ostrova Saaremaa se na Vilsandi dostanete lodí. Jeho přístupnost je do značné míry ovlivněna aktuálním počasím. Ostrov má rozlohu necelých devět kilometrů čtverečních a žije na něm podle Wikipedie zhruba 20 lidí.
V oblasti byla založena v roce 1914 jedna z prvních ptačích rezervací, ta se od roku 1993 změnila na národní park. Lokalita skládající se z řady menších ostrůvků je především během hnízdění téměř 250 ptačích druhů přísně chráněna, vstup do některých lokalit je zakázaný.
I když se vám nepodaří dostat až na největší ostrov a dojedete autem pouze k moři, jde o nezapomenutelný zážitek z divoké a drsné baltské přírody, kdy se počasí může změnit během minuty.
Součástí parku je také poloostrov na severozápadě ostrova u lokality Koruse. Cesta drsnou syrovou krajinou poloostrova z obou stran omývaného divokým mořem vede k bývalému majáku. Turistika má místy nádech divokého dobrodružství. Slunečné počasí se během minuty změní v dešťovou smršť, která je po několika minutách zakončena krásnou duhou nad severskou krajinou. To vše v ostrých nárazem větru.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top