Makedonské vodní toulky: K Debarskému jezeru do albánské enklávy

blank

V jihozápadní části Makedonie na hranici s Albánií pod mohutným masivem hor Mavrovského národního parku bylo na soutoku řek Radika a Crn Drim v blízkosti města Debar na konci šedesátých let minulého století vybudováno Debarské jezero s vodní elektrárnou Štilje. Úžasné výhledy na jezero se nabízí při cestě z hor, ale také z horských makedonských vesnic, z nichž jednou z nejpůsobivějších je malebný Galičnik, jehož obydlí jsou posázena na prudkých horských svazích. Leží ve výšce 1400 metrů nad mořem v pohoří Bistrica.
Objem Debarského jezera přesahuje 220 milionů kubíků, ale je možné ho v případě potřeby naplnit až na objem přesahující půl miliardy kubíků. Jezero leží v nadmořské výšce 580 metrů, jeho délka přesahuje 15 kilometrů, šířka je zhruba 3 kilometry. Voda v jezeře v létě dosahuje maximální teploty 24 stupňů Celsia, je čistá a je možné se v ní koupat. Pravdou je, že v místech s větším výskytem lidí je jezero a jeho okolí…jak to jen říct…prostě zaneřáděné odpadky.
Samotné městečko Debar, které dalo jezeru jméno, se proslavilo v minulosti svou řezbářskou školou. Město v minulosti postihla také řada zemětřesení, která ho poznamenala. Má 15 tisíc obyvatel, z nichž většinu tvoří Albánci, nikoliv Makedonci, kteří tvoří necelých deset procent populace.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top