Cesta Peklem mezi dvěma nádržemi až ke Skalám u Slatiňan

blank

Město Nasavrky na samé hranici Chráněné krajinné oblasti Železné hory je známé především svou včelařskou školou. V jeho blízkosti se ale také nachází řada krásných míst a přírodních scenérií spojených s vodou, stejně jako památky historického osídlení naší země Kelty. V mrazivé zimě stojí oblast za návštěvu stejně jako v přívětivějších klimatických obdobích.

Z Nasavrk to jsou pouze dva kilometry do osady s příznačným názvem Hradiště. Ta je součástí obce Česká Lhotice. Právě zde stávalo v druhém a prvním století před naším letopočtem významné keltské oppidum o rozloze 23 hektarů. Do dneška se dochovaly mohutné valy, které oppidum chránily z několika stran. Jeden z nich se nachází dokonce několik metrů od místního evangelického kostela Církve bratrské.
Z dalšího směru bylo sídliště chráněno vodou – nacházelo se totiž nad ostrým údolím nad řekou Chrudimkou. Právě k ní z Hradiště po zelené a žluté turistické značce sejdeme. Na toku řeky byla v těchto místech na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století vybudována vodní nádrž Křižanovice. Má plochu téměř 32 hektarů a zásobní kapacitu přesahující dva miliony kubíků. Slouží jako zdroj surové vody pro výrobu pitné vody pro obyvatele Chrudimska a Pardubicka v Úpravně vody Monako u Slatiňan (Více se o přehradě dočtete zde).

U hráze začíná přírodní rezervace Krkanka, která vede podél toku Chrudimky. Vydáme se po neznačených, ale dobře prošlapaných cestách, místy budeme muset překonat balvany a skalnaté útvary v blízkosti řeky (O místě jsme psali také zde). Údolí je velice strmé a v zimě vytváří v kombinace ledu, sněhu a skalnatých útvarů působivé scenérie.
Při cestě podél řeky se u Hradišťského vodopádu (více o něm je zde) napojíme na Keltskou naučnou stezku. U chatoviště dojdeme ke křižovatce turistických tras s názvem Peklo, která je vstupní branou do přírodní rezervace Strádovské peklo (Více jsme o něm psali zde). Projdeme působivým údolím utvářeným tokem Chrudimky a mohutnými skalisky nad řekou. Následně vyjdeme do části obce Svídnice s názvem Práčov. U ní leží vyrovnávací vodní nádrž Křižanovice II (Práčov). Má plochu šest hektarů a slouží pro vyrovnání špičky odtoků z horní nádrže a také jako rezervní odběrné místo pro skupinový vodovod Chrudim – Pardubice.

Po modré turistické značce budeme pokračovat podél toku Chrudimky, projdeme obcí Svídnice. Poté nás čeká romantická procházka po proudu řeky, až narazíme nad částí Slatiňan s názvem Škrovád na mohutný Mlýn ve Skalách v současnosti přebudovaný na rekreační a volnočasové středisko (Více o něm je zde). Kousek dál uvidíme působivé pískovcové skály sloužící v současnosti jako lezecké stěny. V minulosti šlo ovšem o pískovcové lomy. Podél řeky dojdeme do centra Slatiňan. Jejich návštěvu je obvykle dobré využít především pro návštěvu místního zámku a zámeckého parku – v současnosti ovšem prochází obě lokality rekonstrukcí. Nad zámeckým parkem si rozhodně nenechte ujít Muzeum starokladrubského koně a pohled na pasoucí se koně.
Ze Slatiňan zpět do Nasavrk je možné jet autobusem. Trasa výletu není nijak náročná. Je potřeba být opatrný při sněhu a mrazu v kaňonu Chrudimky při chůzi po kamenech a přes skalnaté útvary.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top