Divoká příroda, úžasné scenérie i vápencová jizva do krajiny Železných hor

blank

Výlet plný úžasných vodních a přírodních scenérií, ale také možná překvapivě důkazů intenzivní a tradiční průmyslové činnosti čeká na ty, kdo vyrazí do Železných hor do okolí Třemošnice, nad níž se monumentálně tyčí zřícenina hradu Lichnice.

Cesta začíná ve Vápenném Podolu ležícím zhruba deset kilometrů jihozápadně od Chrudimi. Obec je historicky spojená s těžbou a zpracováním vápence. Jako připomínka této minulosti stojí v obci zachovalá vápenná pec z poslední čtvrtiny devatenáctého století. Původní lomy přímo u obce byly zasypány, nicméně mezi Vápenným Podolem a vedlejšími Prachovicemi leží rozlehlý lom provozovaný společností HOLCIM.

Z Vápenného Podolu vystoupáme po zelené turistické značce na nejvyšší místo výletu – na vrch Bučina. Odsud pokračujeme dolů do malebné vesničky Kraskov. Vedle ní leží první dvě významné lokality spojené s vodou – rybníky Horní Peklo a Dolní Peklo. Více o nich najdete zde.

Po půl kilometru chůze od rybníků po žluté turistické značce dojdeme k rozcestí V Koutinách. Proud Zlatého potoka opustíme a pokračujeme od něj do mírného kopce po žluté značce, na kterou se připojuje značená Naučná stezka Hedvičino údolí. Vystoupáme na rozcestí s názvem Nad peklem, odsud sejdeme do příkrého údolí Zlatého potoka. V náročnějších místech jsou vybudovány schody.

V údolí je možná trochu překvapivě vybudovaný poměrně rozlehlý výrobní areál společnosti Kovolis Hedvíkov. Jeho historie sahá až do roku 1816. V současnosti společnost zaměstnává více než tisíc lidí a vyrábí především hliníkové součástky pro automobilový průmysl. Právě blízkost vodního zdroje byla zásadní pro rozhodnutí vybudovat areál v lesích příkrého Hedvičina údolí. To začíná na okraji Třemošnice a končí u rybníka Dolní Peklo. Fakticky jde o hlubokou skalnatou rokli zaříznutou do okolí Zlatým potokem, okolní lesy jsou tvořeny především buky.

Zlatý potok zde proráží hlavní hřeben Železných hor, na jeho toku najdeme několik jezů, které zpomalují divokou řeku během jarního tání. Asi jeden a půl kilometru dlouhá Pekelská rokle od rybníků k Hedvíkovu byla v roce 1955 vyhlášena Státní přírodní rezervací Lichnice, nyní je součástí Národní přírodní rezervace Lichnice – Kaňkovy hory. V zimním období vytváří skály, voda, sníh a zmrzlé útvary úžasné scenerie.  A cesta je působivým zážitkem.

Po zelené značce se roklí vrátíme zpět k hrázi Dolního Pekla. Odsud se přes osady Starý Dvůr a Skoranov dostaneme po červené turistické značce na Naučnou stezku Historie vápenictví. Ta nás dovede zpět do Vápenného Podolu. Pod sebou budeme mít velkou část cesty mezi Prachovicemi a naším cílem rozlehlý vápenný lom a zpracovatelské provozy. Před Vápenným Podolem dojdeme k odvalu, který obec chrání od rozlehlého lomu. Pod ním se nachází několik jeskyní (Páterova nebo Podolská jeskyně).

Celý okruh měří šestnáct kilometrů a není nijak náročný. Opatrnosti při chůzi je třeba při sněhu a namrzlé zemi v zimním období v blízkosti Zlatého potoka. Trasu výletu najdete zde. Je možné jeho délku samozřejmě výrazně zredukovat a podniknout ho jen z Kraskova kolem rybníků údolím Zlaté potoka a zpět. Ale delší varianta nabízí přece jen ucelenější pohled na krajinu s úžasnými přírodními scenériemi, kdy se při klesání z Bučiny do Kraskova před námi tyčí jako hradba hlavní hřeben Železných hor. Také by bylo chybou nevnímat, jakým způsobem prostředí oblasti ovlivnili lidé těžbou a zpracováním vápence nebo kovů.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top