
Francouzská skupina Veolia očekává, že během dalších pěti let výrazně zrychlí zájem o odsolovací stanice. Klíčový podíl na tom má mít Blízký východ, tichomořská Asie a některé evropské země. Za posledních více než padesát let klesla spotřeba energie při odsolování téměř sedminásobně.
Odsolování, během něhož dochází k odstraňování soli z mořské nebo brakické vody, používají především země, které mají omezené zdroje sladké pitné vody. Jako příklad se často udává Izrael, kde odsolovací stanice dokážou pokrýt zhruba 70 % spotřeby pitné vody.
„Snížením energetické náročnosti se stalo levnějším, efektivnějším a škálovatelným, takže dokáže uspokojit rostoucí globální poptávku,“ uvedla Veolia. Skupina dosud vybudovala 18 % světové instalované odsolovací kapacity a do roku 2030 je připravena provozovanou kapacitu zdvojnásobit na 1,4 mil. m3 denně.
„Naše globální vedoucí postavení a ambice v oblasti odsolování, které jsou v souladu s naším strategickým programem GreenUp, demonstrují to, že dokážeme vyvíjet čím dál inovativnější a přizpůsobivější technologická řešení, která vyhovují potřebám a výzvám měst a průmyslových hráčů,“ řekla generální ředitelka společnosti Estelle Brachlianoffová.
Veolia v oblasti vodohospodářských projektů plánuje také další inovace, jako je čištění mikropolutantů a nakládání s odpadními vodami, čímž má dojít k synergii, které vyřeší několik problémů souvisejících s vodou najednou.
Zdroj: prumyslovaekologie.cz