Na pomezí dvou krajů propojí vodárenské soustavy

blank
Čtyři významní hráči vodárenství spojili síly v jednom z nejrozsáhlejších projektů propojování vodárenských soustav na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Hlavním cílem je stabilní zásobování pitnou vodou v regionu, a to s využitím kapacity úpravny vody Švařec.

„Řeší především stabilitu zásobování pitnou vodou z vodní nádrže Vír, která má dostatečnou kapacitu a je významným zdrojem surové vody,“ přiblížil předseda představenstva Vodárenské akciové společnosti Jindřich Král. Vodu z nádrže Vír pro oblast Bystřicka upravují v úpravně vody Vír, která patří Svazu vodovodů a kanalizací Žďár.

Objekt i samotné technologie potřebují modernizaci, které by podle odhadů přesáhly 700 milionů korun. Jako nejefektivnější řešení bylo vyhodnoceno využití úpravny vody Švařec, která slouží brněnské vodárenské soustavě, leží jen sedm kilometrů od Víru a má dostatečnou kapacitu pro zásobování části Žďárska.

Vlastníkem zařízení ve Švařci je Vírský oblastní vodovod, provoz zajišťují Brněnské vodárny a kanalizace. Do projektu vstupují Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko a Vírský oblastní vodovod jako vlastníci vodohospodářské infrastruktury, a Brněnské vodárny a kanalizace a Vodárenská akciová společnost jako provozovatelé. Náklady dosáhnou přibližně 500 milionů korun.

„Děláme počáteční kroky k dlouhodobému zajištění pitné vody nejen pro Žďársko, ale pro oblast v nadregionálním měřítku. Jsme na začátku projekčních prací, nyní probíhají složitá a náročná jednání s vlastníky pozemků, na kterých bude vodovodní přivaděč umístěn. uvedl Martin Horák, místopředseda předsednictva SVK Žďársko a starosta města Bystřice nad Pernštejnem.

Propojení skupinového vodovodu Žďársko s úpravnou vody Vír patří mezi jedno z 33 navržených opatření ve Studii proveditelnosti – Propojování vodárenských soustav Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, která byla dokončena loni v červnu. Studie navrhuje přibližně 575 km nových vodovodních propojení vodárenských soustav a v Kraji Vysočina máme navržených 13 klíčových opatření, jejichž realizace by si vyžádala cca 5,8 miliard korun.

Scroll to Top