
V několika materiálech se věnuje pozornost oslavám Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března. Ukazuje se, že pro naše zeměpisné souřadnice poněkud odtažitě a vzdáleně znějící motto letošního ročníku Ochrana ledovců, může mít vlastně praktičtější dopady, než by nás bezprostředně napadlo. Ostatně klimatická změna se v našich končinách projevuje extrémnějšími projevy počasí v podobě delších období sucha a tepla, nebo naopak periodami přívalových dešťů a povodní, jak si dobře pamatujeme z minulého září.
Oproti předchozím vydáním přináší magazín tři rozhovory. První s generálním ředitelem SmVaK Ostrava Anatolem Pšeničkou, který publikoval Patriot magazín. Kromě vodárenské problematiky se dozvíte také to, jak se cítí člověk, který se za prací přestěhuje ze středních Čech na Ostravsko, a co mají, aniž bychom si to uvědomovali, Příbram a Ostrava společného.
Region Opavsko přinesl rozhovor s technikem Úpravny vody Podhradí Danielem Michalíkem. Ten v něm popisuje svou cestu k dobročinným aktivitám především na pomoc handicapovaným dětem prostřednictvím Spolku přátel kultury a umění Opava, jehož je předsedou.
Zpráva o udržitelnosti společnosti Aqualia zařadila do svého obsahu rozhovor s Markétou Prokešovou z oddělení personalistiky a bezpečnosti SmVaK Ostrava. Ta v něm popisuje snahy společnosti o dobrou psychickou a fyzickou pohodu zaměstnanců prostřednictvím programu Zdravá Aqualia.
Můžeme si prostudovat datovou analýzu toho, jakým způsobem se vodárenská společnost změnila v uplynulých deseti letech. Tato zjištění jsou postupně zveřejňována, protože statistika, jak známo, má cenné údaje. A nutno dodat, že vůbec nejsou nudné. Tentokrát se zaměřuje na změny ve výrobě a distribuci pitné vody v období 2015 – 2024.
Tři materiály se tentokrát věnují vodárenským laboratořím. I to potvrzuje skutečnost, že kvalita pitné vody je pro SmVaK Ostrava jednoznačnou prioritou. Stejně jako parametry vyčištěné odpadní vody směřující zpět do přírodního koloběhu. Několik textů informuje o aktivitách zaměřených na pomoc moravskoslezskému regionu, jehož je vodárenská společnost pevnou součástí.
Jsou shrnuty výsledky nejzajímavějších projektů podpořených v grantovém programu Plaveme v tom spolu! určenému pro zaměstnance aktivní v neziskové sféře, informuje se také o podpoře biodiverzity ve vodárenských areálech nebo dobročinných aktivitách v regionu.
Magazín je k dispozici zde.
Zdroj: SmVaK Ostrava