Litovel má solární sušárnu kalu za 120 milionů

blank
Cílem několikaletého projektu byla stavba dvou solárně sušících polí a navazující plocha pro příjezd a odjezd vozidel pro odvoz sušeného kalu. Kapacita je 3 500 tun mechanicky odvodněného kalu za rok.

Účelem stavby je plnit požadavky legislativy při nakládání s kalem a zajistit jeho energetické využití. Výstupem stavby je až z 80 % vysušený čistírenský kal, který je vhodný pro energetické využití. Při vstupní kapacitě 3 500 tun odvodněného kalu má ze zařízení vystupovat 933 tun usušeného kalu.

Návratnost investice je kolem pěti let. Svého druhu jde teprve o druhou stavbu v České republice. „Výsledkem projektu je ekologická, energeticky nenáročná technologie, která pomocí solární energie přemění čistírenský kal na materiál vhodný k dalšímu energetickému využití,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zástupci města se inspirovali v Německu a Rakousku. Stavba byla spolufinancována Evropskou unií.

Město upozornilo na to, že velkým problémem pro použití kalů z ČOV na zemědělské půdě je, kromě mikrobiologického znečištění, zvýšený obsah řady chemických látek jako jsou antibiotika, endokrinní disruptory či těžké kovy, které z kalů nelze snadno odstranit a jsou vnášeny do zemědělské půdy a přes těla rostlin do potravního řetězce.

blank blank

blank blank

Scroll to Top